Menu
CHIP Speedtest

Odstranění problémů se síťovými jednotkami

02.04.2010 11:40 | Redakce Chip
Zase nová záhada: Před krátkým časem přestal fungovat přístup z PC na server a jeho síťové disky. Do té doby však všechno fungovalo bezchybně. Windows přitom tvrdí, že „pro tento příkaz není k dispozici dostatek paměti na serveru“.

Pravděpodobně byla změněna konfigurace serveru. Uvedená zpráva Windows je ovšem zavádějící, poněvadž se o žádný problém serveru nejedná. Na vině je mnohem spíše úzké hrdlo v Microsoft LanmanServer: hodnota pro »IRPStackSize« je příliš malá. K odstranění problému je tedy třeba zvýšit tuto hodnotu v systémovém registru. 


Proto postupem »Start | Spustit«, »regedit« a »OK« otevřete editor registru a v něm navigujte na klíč »HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesLanmanServerParameters«. Nyní v pravé části okna vyhledejte hodnotu DWORD nazvanou »IRPStackSize« a dvojitým kliknutím ji otevřete. Pokud tam položka dosud neexistuje, vytvořte ji postupem »Úpravy | Nový | Hodnota DWORD«. Přitom je důležité rozlišovat velká a malá písmena v názvu. V dialogu změňte číselnou soustavu na desítkovou a jako hodnotu zadejte »15«. Pak editor registru uzavřete a restartujte počítač. Napříště by měl přístup z klienta opět fungovat. Pokud problém přetrvává, můžete zmíněnou hodnotu dále zvýšit, maximálně až na »50«.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání