Menu
CHIP Speedtest

Odstranění šipek v ikonách zástupců

15.06.2011 12:56 | Redakce Chip
Šipky v ikonách zástupců na ploše jsou vlastně zbytečné. Proto jste jejich zobrazování potlačili úpravou položky v systémovém registru, jak ji znáte z Windows XP. Od té doby se však Windows chovají poněkud „neukázněně“.

Metoda známá z XP, totiž odstranit v systémovém registru položku »IsShortcut« pro souborový typ »lnkfile«, vede ke kýženému výsledku i pod Windows 7. Ovšem tato hodnota registru je nyní vyhodnocována i dalšími funkcemi. Jestliže ji vymažete, ztratíte tím také užitečnou inovaci Windows 7, a to možnost připnout program k hlavnímu panelu. Tomuto omezení se vyhnete tak, že obnovíte starou hodnotu v registru a tím i normální stav.

Obnovení původního stavu

Aby se opět zobrazovaly všechny šipky, do vyhledávacího pole nabídky Start napište »regedit« a stiskněte [Enter]. Upozornění od Řízení uživatelských účtů potvrďte tlačítkem »Ano«. Používáte-li účet bez oprávnění správce, musíte v dialogu nejdříve zvolit účet správce a zadat příslušné heslo. Potom v registru navigujte na klíč »HKEY_CLASSES_ROOTlnkfile«. Nyní klikněte do pravé části okna a otevřete příkaz »Úpravy | Nový | Řetězcová hodnota«. Jako název zadejte »IsShortcut« a stiskněte [Enter]. Hodnotu položce přiřazovat nemusíte. Editor registru zavřete. Tím je výchozí stav obnoven.

Vytvoření transparentní ikony

Přesto je možné zobrazování šipek potlačit nasazením následujícího triku: Změňte ikonu, kterou Windows používají k překrytí jiných ikon na ploše. Zvolte k tomu nenápadnou nebo prázdnou grafiku, aby šipka zmizela.
Vhodný ICO soubor si můžete zhotovit sami grafickým programem, jako například IrfanView. Spusťte grafický program a v něm otevřete příkaz »Obrázek | Vytvořit nový (prázdný) obrázek«. V následném dialogu změňte obě hodnoty »Šířka obrázku« a »Výška obrázku« na »32« pixelů, což odpovídá standardní velikosti ikon. Ostatní volby ponechte beze změny a klikněte na tlačítko »OK«.
Potom otevřete »Soubor | Uložit jako«. V rozevíracím seznamu »Typ souboru« změňte nastavení na »ICO – Ikona Windows«. Vedle souborového dialogu se pak objeví nové okno, v němž upřesníte další parametry. V sekci »ICO« tam zaškrtněte volbu »Uložit transparentní barvu«. V souborovém dialogu navigujte do vybrané složky a jako »Název souboru« zvolte vhodné označení, třeba »nic3232«. Po kliknutí na »Uložit« ještě musíte zvolit transparentní barvu. Za tím účelem klikněte na libovolné místo zobrazeného černého pole. Potom můžete grafický program zavřít.

Překrytí nové ikony

Použití své nové speciální ikony nadefinujete rovněž v systémovém registru. Znovu tedy, jak bylo popsáno výše, spusťte editor registru a v něm navigujte na klíč »HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorer«. Otevřete podklíč »Shell Icons«. Pokud neexistuje, založte jej příkazem »Úpravy | Nový | Klíč«. Pak klikněte do pravé části dialogu a otevřete »Úpravy | Nový | Řetězcová hodnota«. Zadejte označení »29« a stiskněte [Enter]. Tuto novou položku teď pro zpracování otevřete dvojitým kliknutím a jako hodnotu předejte úplnou cestu k dříve uloženému prázdnému ICO souboru s transparentním pozadím. Tento trik způsobí, že „zástupcovské“ šipky už nebudou viditelné.
Je také možné použít jiný ICO soubor, aby šipka nebyla příliš výrazná. A pokud byste chtěli experimentovat: Necháte-li v Průzkumníku hledat pojem »*.ico«, najdete spoustu souborů ikon a favikon, které lze použít pro testování. Editor registru zavřete a restartujte počítač, aby změna začala účinkovat.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání