Menu
CHIP Speedtest

Odstranění vyskakovacích oken

01.02.2011 14:47 | Redakce Chip
Používáte určitý freewarový program, jako například Avira Antivir, ale rozčilují vás vyskakovací pop-up okna s reklamou. Chip vám ukáže, jak se automaticky otevíraných oken zbavit.

Okna odstraníte pomocí skriptu. Pro tento účel zvolte programovací jazyk AutoIt, který vám zjednoduší práci a který můžete použít bez předchozích znalostí. Připomíná starý dobrý jazyk Basic a navíc je to stoprocentní freeware. AutoIt byl vyvinut pro automatizaci práce s rozhraním systému Windows. Pomocí kombinací simulované klávesnice, pohybů myší a klikání a manipulace s okny se mohou úkoly automatizovat. Jiné programovací jazyky byste v tomto případě použili jen obtížně a s nevyhovující stabilitou a spolehlivostí.
AutoIt byl původně vyvinut pro situace „PC rollout“, a v takovém případě musí být nakonfigurován na mnoha počítačích stejně. AutoIt může odstranit soubory Windows a DOS, simulovat klávesnici, pohyby myší a stisky tlačítek, posunovat a měnit okna (například jejich velikost) a pak dále s nimi manipulovat, přímo integrovat ovládací prvky do oken (čtení, pohyb, deaktivace textu), pracovat se schránkou (clipboard) pro umožnění vymazání nebo vložení textu. Kromě toho pracuje AutoIt s registrem Windows.

Názorný příklad pro začátek
V tomto profesionálním tipu si ukážeme, jak zajistit automatické zavírání reklamního okna (v tomto případě u programu Avira Antivir). Pomocí tohoto tipu ale můžete zavírat každé okno ještě před tím, než se objeví na obrazovce. Současně se seznámíte s programem AutoIt a získáte přístup ke skriptovacímu programovacímu jazyku. Ten nabízí v podstatě nekonečné možnosti a pomůže vám v budoucnu vyřešit mnoho problémů s PC.

Nejprve si stáhněte aktuální verzi programu AutoIt z internetu (www.autoitscript.com). Nejlepší pro vás bude plná instalace. Tím totiž do počítače dostanete všechny komponenty, které bude potřebovat. Nainstalujte tedy AutoIt. Poté pod „Všechny programy | AutoIt“ najdete nástroj  „AutoIt Windows Info“. Spusťte tento nástroj a přesuňte myší zaměřovací kříž „Finder Tool“ do horní části okna, kterého se chcete zbavit. Potom otevřete okno „Windows Info“ se všemi detaily. Dvojitě klikněte na řádek „Title“, abyste dostali přesný název okna do schránky.

Nyní nastal čas na programování. Otevřete okno AutoIt skript (SciTE Skript Editor) a zadejte kód tak, jak je to znázorněno na obrázku. V prvním řádku definujte proměnnou „Titel“ a přiřaďte k ní získaný název okna. Ve druhém řádku instruujte AutoIt, aby vyčkal na okno Avira. Ve třetím řádku kódu se nachází příkaz k zavření okna. Pokud by se tento skript vykonal  , zavřením okna by došlo i k ukončení programu. Pokud by však Avira Antivir po čase znovu vyvolal okno, už by se nic nestalo. To je také důvod, proč se musí kód předělat, aby program fungoval ve smyčce a zavřel okno i v dalších případech.

Svůj projekt musíte samozřejmě uložit! Pro uložení použijte nějaké chytlavé jméno, abyste ho snadno našli. Nazvěte ho tedy například „Tlumič antiviru“. Nyní může svůj malý prográmek vyzkoušet. Stiskněte tlačítko F5 a zkontrolujte, zda se okno antiviru skutečně uzavře – pokud jste program správně opsali, vše by mělo fungovat bez problémů.  Abyste získali skutečně spustitelný program, musíte skript zkompilovat a vytvořit z něho EXE soubor. Pro tyto účely použijte příkaz „Compile“ z nabídky „Tools“ nebo stiskněte CTRL+F7. Umístěte zástupce svého nově vytvořeného programu do složky „Po spuštění“ v nabídce Start. Soubor můžete samozřejmě umístit přímo sem. Poté, co ho tam zařadíte, se váš „Tlumič antiviru“ spustí po každém startu počítače a bude sledovat vše, co se na desktopu děje. Ověřte si v „Ovládacích panelech“, že váš nástroj způsobí vytížení procesoru jen v rozmezí 0–1 procento.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání