Menu
CHIP Speedtest

Odstranění zbytků dokumentů Office

15.08.2011 12:46 | Redakce Chip
Pokud není dokument sady Office zavřen korektně, zbude po něm v počítači záložní kopie. Tyto pozůstatky sice příležitostně odstraňujete manuálně, raději byste si však tuto práci zautomatizovali.

Při otevření dokumentu vytvářejí Word a spol. dočasné soubory potřebné pro jejich činnost, pro záložní kopie a pro obsahy schránky Windows. Při regulérním zavření programu nebo dokumentu se tyto pomocné soubory samočinně vymažou. V případě havárie programu však dočasné soubory zůstanou ve složce dokumentu zachovány. Ty byste měli příležitostně odstraňovat, neboť zbytečně zabírají místo a případně by při zálohování mohly být přeneseny s ostatními platnými soubory. Typické soubory dočasných kopií začínají řetězcem »~$«, za nímž následuje normální název souboru. Číslované soubory s »~WRL« na začátku názvu ukládají obsahy schránky.
Nejsnáze tato data vymažete příkazem »del« (delete) z příkazového řádku. Abyste „čistku“ mohli kdykoliv rychle vyvolat, nejraději si pro ni v textovém editoru (Poznámkový blok ap.) vytvořte malý dávkový soubor. Zadejte v něm například následující příkazové řádky:

cd /d G:data
del /s /ah ~*.* >

V prvním řádku změňte cestu tak, aby vedla na paměťovou složku vašich Office dokumentů. Soubor uložte třeba pod názvem »officeodstr.bat« (a dejte pozor na správnou koncovku). Přepínač »/d« je nutný, aby bylo možno změnit jednotku. Parametry příkazu »del« zajistí, aby Windows rekurzivně zahrnula všechny podsložky (»s«) a výběr omezila na soubory s atributem (»a«) »hidden« (»h«), které jsou tedy skryté. Řetězec »~*.*« vybírá všechny soubory začínající znakem tilda.
Upozornění: Na tildu určitě nezapomeňte, abyste omylem nesmazali všechny soubory. Před spuštěním dávkového souboru dbejte, aby všechny Office programy byly zavřeny, neboť odstraňované dočasné soubory jsou v běžícím provozu potřebné. Dávkový soubor spouštějte dvojitým kliknutím. Při častějším používání si pro něj založte zástupce na ploše.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání