Menu
CHIP Speedtest

Odstraňte zbytečné programy a zrychlete Start

18.12.2015 20:12 | Karel Kovar
Odstraňte zbytečné programy a zrychlete Start

Koupili jste si nový notebook a zdá se vám, že i přes jeho papírově dobré parametry startuje neúměrně dlouho? Poradíme vám, jak ho zrychlit – ve Windows 10 je to snadnější než ve starších Windows.  

Prvním krokem je otevření »Správce úloh« – nejrychlejší je to s využitím klávesové zkratky [CTRL] + [SHIFT] + [ESC]. V něm nyní přejděte do karty »Po spuštění«, kde kliknutím na horní část sloupce »Dopad při spuštění« seřaďte aplikace podle toho, jak moc brzdí spouštění systému. Poměrně často bývají brzdou notebooku předinstalované aplikace (tzv. crapware), které většina uživatelů nevyužije a které jen zbytečně zabírají místo na disku. Jména těchto aplikací si poznamenejte a odinstalujte je: Sjeďte ukazatelem myši na dolní část obrazovky, klikněte na tlačítko »Start« a zvolte položku »Nastavení«. Přejděte do sekce »Systém«, kde zvolte kartu »Aplikace a funkce«. Objeví se seznam nainstalovaných programů, který je implicitně seřazen dle velikosti – tedy podle místa, které zabírají na disku. Pro snadnější nalezení je lepší si je seřadit dle abecedy nebo (v ideálním případě) podle data instalace – crapware bývá obvykle na prvních místech. Nyní už je snadné zbytečné aplikace odinstalovat.

Tip: Pokud si nejste jisti, co můžete odstranit, a co nikoliv, použijte pro čištění specializované programy – naším tipem je nástroj „Should I Remove It?“( www.shouldiremoveit.com), který ve vašem počítači vyhledá nainstalovaný software a na základě zkušeností ostatních uživatelů rozhodne, zda je vhodné konkrétní program odstranit. Objevené programy jsou seřazeny podle toho, kolik procent uživatelů je odinstalovalo, a u každého programu je navíc informace, k čemu program slouží. Na webu autorů programu navíc najdete stránku se seznamem „crapwaru“ seřazeným dle výrobců notebooků (http://jdem.cz/bttcv7) – tam si můžete snadno a rychle ověřit, kterých programů se můžete zbavit.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání