Menu
CHIP Speedtest

Omezení vstupních hodnot na dvě desetinná místa

01.02.2011 14:59 | Redakce Chip
V tabulce chcete omezit desetinnou část číselných vstupů na dvě místa, aby bylo možno zadávat jen platné obnosy. Čistě číselný formát přitom nepřichází v úvahu, poněvadž další výpočty mohou jinak probíhat i s nesprávnými částkami.

Při výpočtu odvozených hodnot můžete vstupní hodnoty v ostatních vzorcích vhodně zaokrouhlit. Takové přizpůsobení by ale muselo být zahrnuto ve všech vzorcích – což znamená zdlouhavou a obtížnou práci. Lepší je proto hned zpočátku připustit pouze platné vstupní hodnoty. Za tím účelem nadefinujte vhodné pravidlo pro ověření platnosti.
Označte tedy příslušnou vstupní buňku nebo oblast a otevřete »Data | Ověření«. V Excelu 2007 klikněte v pásu karet na »Data« a pak na »Ověření dat«. Poněvadž není k dispozici přímá volba pro omezení počtu desetinných míst, na kartě »Nastavení« v rozevíracím poli »Povolit« zvolte možnost »Vlastní«. Pak do pole »Vzorec« zadejte vhodný výraz, který zajistí požadovanou kontrolu – například

=MOD(A1*100;1)=0

Jako »A1« musíte vždy použít první buňku označené oblasti. Funkce vynásobí hodnotu stem a vypočítá zbytek po dělení jedničkou. Má-li hodnota nejvýše dvě desetinná místa, nezbude po dělení žádný zbytek, takže výsledkem porovnání s nulou bude „pravda“, a tedy potvrzení platnosti vstupní hodnoty.
Samozřejmě se sluší informovat uživatele, proč tabulka některé vstupy neakceptuje. Přejděte proto na kartu »Chybové hlášení«. V polích »Nadpis« a »Chybové hlášení« tam naformulujte příhodnou zprávu. Nakonec novou chybovou zprávu potvrďte tlačítkem »OK«.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání