Menu
CHIP Speedtest

Operační systémy: instalace Windows na starší netbook

16.03.2015 15:27 | Pavel Trousil
Operační systémy: instalace Windows na starší netbook

Na svůj netbook Acer Aspire One D250 jste z původních Windows XP, pro která už skončila podpora, chtěli nainstalovat novější systém Windows 8.1.

netbook-nahled

Microsoft pro tyto účely nabízí „Pomocníka při upgradu na Windows 8“, kterého si můžete zdarma stáhnout a který zkontrolujte, jestli váš počítač splňuje požadavky na systém pro Windows 8. Po spuštění tohoto pomocníka obdržíte informaci, že systém nainstalovat nelze, protože displej notebooku nemá potřebné rozlišení – má totiž jen rozlišení 1 024×600 bodů, a minimem je 1 024×768 bodů.

V tomto bodě vám pomůže to, že notebook připojíte k externímu monitoru s vyšším rozlišením. Další zádrhel spočívá v tom, že netbook nepodporuje tzv. funkci NX, která pomáhá procesoru chránit počítač před útoky škodlivého softwaru. To naštěstí vyřeší upgrade BIOS netbooku, který najdete na stránkách acer.cz v části „Podpora“. Stáhněte si nejnovější BIOS1.29 a nainstalujte ho. Pak už instalaci Windows 8.1 nic nebrání. Po spuštění na displeji zařízení systém bez problému funguje, jen kvůli nízkému rozlišení nemůžete do obchodu Windows Store.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání