Menu
CHIP Speedtest

Opětovné zobrazení vlastního Wi-Fi klíče

16.05.2012 04:00 | Redakce Chip
Pro zapojení nového mobilního přístroje do domácí Wi-Fi potřebujete síťový klíč. Hledaný klíč je uložen ve Wi-Fi routeru a normálně se tam lze na něj dotázat. Za tím účelem musíte v browseru vyvolat IP adresu routeru, jako například 192.168.2.1, a pak se tam přihlásit. K tomu zpravidla potřebujete heslo přístroje, které ovšem možná nemáte právě po ruce.

Pohodlněji se to všechno podaří s bezplatným nástrojem WirelessKeyView od firmy NirSoft. Program si můžete snadno stáhnout z http://www.nirsoft.net/utils/wireless_key.html. Pak rozbalte ZIP archiv do libovolné složky svého počítače. Teď můžete bez další instalace ihned spustit »WirelessKeyView.exe«. Pravděpodobně budete ale muset provedení nástroje ještě autorizovat u svého strážce zabezpečení, poněvadž dotaz na heslo systém vyhodnocuje jako útok. Potom se zobrazí seznam všech rádiových sítí a jejich klíčů, které jste dříve na tomto počítači použili. Je-li ještě mezi nimi starší síť – třeba z Windows XP –, budete klíčem nepochybně překvapeni. Je totiž uložen zašifrovaně jako dlouhý znakový řetězec a palubními prostředky jej nelze vrátit do původní podoby. Ovšem i v této formě se dá použít v mnoha zařízeních a aplikacích. Pod Windows 7 je přístup poněkud složitější. Zde musíte nejprve otevřít příkaz »File | Advanced Options«. Pak aktivujte volbu »Use code injection method« a akci potvrďte tlačítkem »OK«. Potom bude dotaz fungovat i zde.

Upozornění: Tento nástroj používejte výlučně pro vlastní Wi-Fi – načtení klíče na cizím počítači je považováno za trestný čin. Program ovšem z rádiových dat nedokáže například prorazit bezdrátovou síť vašeho souseda, ale ukáže jen v počítači uložené klíče všech Wi-Fi, s nimiž bylo už dříve navázáno spojení.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání