Menu
CHIP Speedtest

Oprava poškozeného flash disku Patriot Stellar

15.08.2014 14:22 | Michal Bareš
Oprava poškozeného flash disku Patriot Stellar

Při špatném formátování nebo nadměrném zaplnění se může USB flash disk hlásit jako poškozený, případně uzamčený proti zápisu. Vyřešili jsme problém s microUSB flash diskem Patriot Stellar.

Oprava poškozeného flash disku Patriot Stellar

Před pár dny se nám do redakce ozval majitel microUSB flash disku Patriot Stellar. Koupil si jej na základě našeho srovnávacího testu, v němž tento model vyhrál, ale po několika týdnech používání a experimentování se disk porouchal – sice z něj šlo číst data, ale nebylo možné nic mazat ani disk formátovat, navíc číst data bylo možné pouze na počítači, a ne v chytrém telefonu. Disk odmítal všechny způsoby formátování, které jsme se disku pokoušeli vnutit, a hlásil, že je chráněn proti přepisu, přitom na něm žádný přepínač ochrany proti zápisu není. Nefungoval ani známý fígl se změnou hodnoty „WriteProtect“ v záznamu registru „HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlStorageDevicePolicies“ na „0“.

Věděli jsme, že bez low level format utility od výrobce se asi neobejdeme, ale na stránkách Patriotu jsme ji nenašli, odkaz na ni nebyl ani v žádném z diskuzních fór na stránkách výrobce. Nakonec jsme napsali na e-mailovou adresu podpory Patriotu a připravovali se vyčkat na odpověď, která však dorazila během 15 minut a kromě návodu a postupu pro případ, že by nástroj Patriotu nepomohl disk opravit a bylo nutné obrátit se na prodejce s reklamací, obsahovala i link ke stažení požadovaného prográmku (http://www.patriotmemory.com/…F%20Tool.zip). Před spuštěním utility je nutné zazálohovat data z poškozeného disku a vysunout z počítače všechny ostatní USB flash disky. Pak už jen stačilo kliknout na tlačítko „Restore“ a disk byl zresetován do původního továrního nastavení. Posledním krokem je formátování disku. Používáte-li jej hlavně v kombinaci s PC, doporučujeme exFAT nebo NTFS, ale tyto systémy souborů nejsou kompatibilní se všemi chytrými telefony, které preferují FAT32. Nakonec jsme pro jistotu disk zformátovali na FAT32 přímo ve smartphonu, se kterým bude komunikovat nejčastěji.

patriot-low-level-format-tool-nahled

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání