Menu
CHIP Speedtest

Optimalizace správy souborů pomocí atributů

31.08.2011 12:57 | Redakce Chip
Z práce s MP3 soubory nebo s digitálními fotografiemi znáte možnost organizovat soubory prostřednictvím atributů (tagů), například pomocí položek Interpret nebo Album.

Windows 7 se svými knihovnami už usnadňují vyhledávání a ukládání souborů. To se však děje jenom na základě paměťových složek na pevném disku, nikoli podle obsahů souborů či dokonce několika kritérií. Ke klasifikaci pomocí hesel potřebujete nástroj jako Tabbles (Chip DVD), který funguje i pod staršími verzemi Windows. Předpokladem je však nainstalovaný .NET-Framework v aktuální verzi 4. Potřebujete-li zjistit verzi .Net aktuálně obsaženou ve vašem počítači, otevřete Průzkumníka a navigujte na složku »C:WindowsMicrosoft.NETFramework«. Tam podle názvů podsložek jako »v4.0.30139« poznáte existující verze. Není-li verze 4 dosud nainstalována, najdete ji zdarma na webu Microsoftu. Nástroj pro práci s tagy Tabbles existuje v různých verzích (najete je na webu programu http://tabbles.net/).

Poznáváme Tabbles

Při prvním spuštění změňte jazyk na »English« a potvrďte tlačítkem »OK«. Potom zvolte databanku »Tabbles Home«. Ovládací plocha připomíná Průzkumníka, neboť jednotlivé „tabbles“ jsou interpretovány jako směs virtuálních složek a atributů. Abyste jejich výhod mohli využívat, musíte nejprve požadované tabbles založit a jejich data kategorizovat.
Za tím účelem klikněte na »New | New tabble«, zadejte vhodný název a klikněte na »Optional«. Tam ještě zvolte barvu pro klasifikaci a klikněte na »Create«. Názvy tagů můžete volit flexibilně – například »Word«, »Foto« nebo »Dovolená«. Lze používat i letopočty. Čím více a čím výstižnějších tagů (tabbles) nadefinujete, tím efektivněji později najdete hledaná data.
Soubory k tagům přiřadíte pohodlně například přetažením myší. Otevřete paralelně Průzkumníka, označte v něm požadované soubory a přetáhněte je do pravé oblasti otevřeného okna Tabbles nebo na tabble ve struktuře vlevo. V zobrazeném dialogu rozhodněte, zda chcete »Tag the folder and all its files« (Kategorizovat složku a obsah), nebo jen »Tag the folder« (Kategorizovat složku). Můžete také zvolit »Create an automatic tagging rule for the folder« (Vytvořit pravidlo pro autokategorizaci složky), takže napříště všem v této složce nově vytvořeným souborům bude přiřazen aktuální tabble. Přiřazení zařídí kliknutí na »OK«.
Upozornění: Tabbles nezpůsobují žádné změny v souborovém systému. Nástroj pouze definuje dodatečný pohled na existující data a potřebné informace ukládá jako indexy ve vlastní databance. Jestliže Tabbles nevyužíváte nebo je odstraníte, můžete systém dále používat stejně jako dosud. A běžný provoz ani nebude omezován systémové prostředky ubírajícím indexováním na pozadí nebo velkými indexními soubory.

Vypátrání dat

Podívejme se nyní na konkrétní příklad použití. Hledáte například určitou fotografii, o níž víte, kde byla pořízena nebo kdo je na ní zachycen. Datum expozice jste ale zapomněli. V současnosti máte na pevném disku archivovány tisíce snímků, pečlivě chronologicky zařazených do složek. To je vám však bohužel málo platné, poněvadž přesto musíte prohledat nesčetné náhledy.
Nejpozději nyní spusťte Tabbles. Podle své klasifikace klikněte ve struktuře nejprve na »Fotky«. Vpravo uvidíte všechny obrazové soubory a všechny možné tabbles, které jsou pro fotky definovány. Dvojitým kliknutím na nějaký tabble jej připojíte jako přídavné kritérium ve smyslu logického AND. Hledání stejným způsobem dále zjemňujte. Při dobře zvolené klasifikaci takto najdete hledaný obrázek pomocí několika kliknutí. Při ukládání nových souborů zobrazí Tabbles v blízkosti oznamovací oblasti hlavního panelu dialog, v němž můžete podle vlastní volby přiřadit tabbles.
Další informace o rozsáhlých možnostech Tabbles a správném používání nástroje najdete v on line příručce, kterou otevřete příkazem v nabídce »Help«.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání