Menu
CHIP Speedtest

Opuštěná místa jsou pro fotografy výzvou

26.05.2014 12:38 | Pavel Trousil
Opuštěná místa jsou pro fotografy výzvou

Opuštěná nebo zapomenutá místa (lost places) jsou fotografy často vyhledávaná – jde přece jen o výjimečné lokace. Při snaze o pořízení skvělého snímku je samozřejmě nejdůležitější výběr místa.

foto-3

Teoreticky to může být každé místo, které vypadá opuštěně a které si tzv. bere zpět příroda. V tomto případě ale musíte být opatrní a sledovat, zda je vaše okolí bezpečné. Než uděláte další krok, nedívejte se do hledáčku, ale kolem sebe. Dávejte si pozor na shnilá prkna a místa, která hrozí zřícením. Nejezděte na opuštěná místa sami, ale raději ve větší výpravě, nebo alespoň někomu sdělte, kam jste se vydali – ne všude je mobilní signál.

Na internetu najdete mnoho fotografií i tipů, kam se vydat. Neváhejte kontaktovat jejich autory a zeptejte se jich na užitečné informace ohledně umístění, dopravy, bezpečnosti a vlastnictví. Jakmile se dostanete na vytoužené místo, kontaktujte případné majitele a požádejte o povolení fotografovat. Na některých frekventovanějších místech, jako jsou staré hrady nebo kasárny, si za povolení účtují drobný poplatek.

Jako vybavení pro prozkoumávání opuštěných míst doporučujeme dobrou baterku, pevnou obuv a v některých případech i rukavice. Ve velmi prašném prostředí se hodí i respirační maska. Volba fotografického vybavení je možná jednodušší než příprava extra vybavení na cestu. Neměli byste určitě zapomenout na stativ, protože na opuštěných místech jsou často zabedněná nebo zazděná okna, sklepní prostory a podobně, takže budete muset použít delší expoziční časy. Měli byste použít malé ohniskové vzdálenosti nebo objektiv typu rybí oko, abyste mohli postihnout atmosféru velkých místností. Logiku v tomto případě dostává i objektiv Tilt-Shift. Před cestou samozřejmě zkontrolujte i to, zda máte dostatečně nabitou baterii. Celkově lze říci, že opuštěná místa mají většinou zajímavou a podmanivou atmosféru a stojí za to je navštívit. Nic byste však neměli ničit, přesouvat nebo si z místa brát. Možnost vyzkoušet si něco jiného než běžný portrét nebo krajinku by totiž měla zůstat otevřená i pro další fotografy.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání