Menu
CHIP Speedtest

Perfektní zvuk z televizoru jedním HDMI kabelem

18.10.2011 09:58 | Redakce Chip
Váš televizor i AV receiver podporují ARC (Audio Return Channel přes HDMI). Přesto se vám nepodařilo dostat zvuk z vašeho televizoru do AV receiveru pomocí HDMI kabelu.

Bylo by to pěkné a jednoduché: zvuk z televizoru dostat pomocí HDMI kabelu do AV receiveru a poslechnout si ho potom prostřednictvím připojených kvalitních reproduktorů (většinou se zvuk z TV dostává do receiveru prostřednictvím samostatného audiokabelu). Tato technologie je přitom dostupná už od HDMI 1.4 (počátek roku 2009). ARC (Audio Return Channel) je však jen volitelnou součástí tohoto HDMI standardu a navíc o ní mnoho uživatelů ani neví, přestože ji mnoho TV i receiverů podporuje. U zařízení od jednoho výrobce většinou ARC bez problémů funguje, v „hybridním“ prostředí to může být problém.

Máme pro vás tedy několik tipů, jak postupovat, aby se vám spojení podařilo:

  1. Ujistěte se, že TV přijímač i receiver podporují ARC. Najdete to v technické specifikaci. HDMI 1.4 automaticky neznamená podporu ARC. Obráceně to ale platí!
  2. Zjistěte, zda HDMI konektor, který pro připojení TV a receiveru používáte, ARC podporuje. Jde často jen o jeden z dostupných HDMI konektorů zařízení. Může být speciálně označen, nebo to najdete v manuálu.
  3. Zkontrolujte HDMI kabel a konektor, zda není zaprášený nebo nemá patinu. To by mohlo ovlivnit přenos dat.
  4. V mnoha případech (ne vždy) je nutné funkci ARC na televizoru nejprve aktivovat. Umístění v nabídce se liší – hledejte u nastavení CEC, HDMI nebo audiovýstupu.
  5. ARC musí být aktivováno i na receiveru. V některých případech je aktivace v menu dost skrytá nebo přiřazena k úplně jiné funkci (CEC).
  6. Pokud jste si jisti, že jste vše nastavili a propojili správně, a ARC přesto nefunguje, zjistěte, zda není pro vaše zařízení k dispozici nový firmware. V případě, že ano, proveďte podle instrukcí aktualizaci.
  7. Resetujte AV receiver a obnovte tovární nastavení, pokud jste to neprovedli už při aktualizaci firmwaru. Vyloučíte tak možnost, že jste nechtěně ARC deaktivovali. Pokud se pak spojení podaří, budou z vašich reproduktorů znít i zvuky z jiných, přímo k televizoru připojených zařízení, jako jsou herní konzole, set-top boxy apod.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání