Menu
CHIP Speedtest

Personalizace PowerShellu pomocí profilů

08.11.2011 15:09 | Redakce Chip
V PowerShellu Windows se dají pro příkazy a funkce definovat pohodlné přezdívky (aliasy). Poněvadž však vždy platí jen pro aktuální seanci, chtěli byste si je uložit a v případě potřeby opět zavést.

V PowerShellu slouží profily k uložení uživatelských přizpůsobení a vlastních nastavení, která se při spuštění automaticky zavedou a provedou. Funguje to podobně jako dříve příkazy v dávkovém souboru »autoexec.bat« při bootování. Přitom je pro jednotlivého uživatele možný profil, který je uložen v souboru »Microsoft.PowerShell_profile.ps1« v uživatelských datech. To ale funguje také obecně pro PowerShell, pokud se nachází v souboru »profile.ps1« v instalační složce PowerShellu.
Nejprve spusťte PowerShell. Pomocí »Test-Path $profile« zjistíte, zda už profilový soubor existuje. V případě záporné odpovědi »False« musíte soubor nejprve založit. K tomu použijte příkaz »New-Item -path $profile -typefile -force«. Tím je potřebný textový soubor vytvořen. Napříště jej pro zpracování v editoru budete moci rychle otevřít příkazem »notepad $profile«.
V profilu nyní definujte taková nastavení, přezdívky a příkazy, které chcete mít neustále k dispozici. Jestliže například skripty ukládáte v určité složce, můžete PowerShell hned při spuštění navést na tuto složku, namísto abyste pokaždé začínali od základní složky uživatelského profilu pod Windows. K tomu použijte příkaz jako například »Set-Location G:dataskripty«. Kromě toho je pro snadnější obsluhu vhodné uložit zde také přezdívky. Budete-li například chtít vyvolávat »notepad« rychleji zkratkou »np«, můžete si ji zřídit pomocí »set-alias np notepad.exe«. Do profilového souboru patří také obecně použitelné funkce.
Upozornění: Používání vlastních přezdívek je praktické, je ale třeba se ho pokud možno vystříhat v hotovém skriptu, poněvadž ten by pak eventuálně nemusel fungovat na jiném počítači.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání