Menu
CHIP Speedtest

Pevné disky: odhalte včas možné poruchy pevného disku

12.03.2015 15:17 | Pavel Trousil
Pevné disky: odhalte včas možné poruchy pevného disku

Váš pevný disk se sám sleduje a zjištěné informace si ukládá pro pozdější použití. Tyto tzv. SMART hodnoty poskytují informace o fyzickém stavu pevného disku. 

crystal-nahled

Všímejte si hlavně těchto hodnot:

Error Rate: Kvůli vnějším vlivům může dojít k poškození magnetického povrchu disku a to vede k chybám při načítání a ukládání dat. Pokud je frekvence chyb vyšší, hrozí celkové selhání pevného disku.

Teplota: Extrémně vysoké teploty uvnitř pevného disku mohou také vést k jeho selhání. Většina modelů pevných disků pracuje bez problémů při teplotě v rozmezí od 0 do 60 stupňů. Vyšší teploty už jsou nebezpečné.

Sectors (sektory): Pevný disk je rozdělen na jednotlivé sektory, jejichž velikost je dána kapacitou disku. Pokud existuje nějaký vadný sektor, je jako vadný označen a disk už ho k ukládání dat nepoužívá. Paměťové médium má ale jen omezený počet náhradních sektorů. Pokud jsou všechny z nich použity, vede to k selhání pevného disku.

SMART hodnoty můžete snadno přečíst a sledovat například pomocí volně dostupného programu CrystalDiskInfo, který si můžete zdarma stáhnout. Na základě těchto informací program varuje před kritickými hodnotami a selháním disku.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání