Menu
CHIP Speedtest

Pohodlné ovládání Průzkumníka pomocí panelů

14.01.2011 15:39 | Redakce Chip
Není sporu, že panely – zvané anglicky „taby“ – nesmírně usnadňují ovládání mnohých programů. Bohužel jimi právě správce souborů ve Windows není vybaven.
Podobně jako v browserech i v Průzkumníku si můžete usnadnit práci pomocí praktických „tabů“. Těmi jej vybaví anglický freeware QTTabBar, který najdete na adrese  http://qttabbar.wikidot.com/download

, kde si můžete také stáhnout odpovídající české jazykové soubory.

INSTALACE NÁSTROJE: Otevřete EXE soubor, řiďte se jeho pokyny a pak restartujte počítač. Pod Windows XP musí být také nainstalován .NET-Framework 2.0, což bývá většinou splněno. Pokud by dosud chyběl, můžete si jej zdarma stáhnout například z webu Microsoftu. Nejprve v Průzkumníku zapněte panel nástrojů. Pod XP tedy otevřete »Zobrazit | Panely nástrojů« a aktivujte obě lišty »QT TabBar« a »QT Tab Standard Buttons«. Ve Vistě a ve Windows 7 je předem ještě musíte zviditelnit postupem »Uspořádat | Rozložení | Panel nabídek«.

NASAZENÍ PANELŮ: K ovládání panelů slouží ikony v druhé liště. Nový panel například otevřete kliknutím myší na »Clone  this«. Kromě toho se dá složka otevřít v novém panelu kliknutím prostředním tlačítkem myši, nebo dokonce přetažením do lišty panelů. Pro zavírání panelů je k dispozici několik ikon s různými funkcemi. Užitečný je přístup k omylem zavřeným panelům pomocí ikony »Recently closed«.

PŘIZPŮSOBENÍ NÁSTROJE: Vzhled a funkce QTTabBar jsou bohatě konfigurovatelné. Pro nastavení klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo v liště panelů a zvolte kontextový příkaz »Options«. Nyní například na kartě »Tab« aktivujte volbu »Show close button on tabs«, aby se vám na každém panelu zobrazilo tlačítko pro jeho zavření. Praktická je možnost vestavět do panelu nástrojů přístup k určitým aplikacím. Tak můžete například označený soubor pohodlně otevřít ve vhodném editoru. Za tím účelem přejděte na kartu »Applications« a klikněte na pravý symbol plus. Potom dole klikněte na ikonu hledání vedle pole »Path«. Nyní navigujte na programový soubor »notepad.exe« ve složce »C:WindowsSystem 32« nebo na libovolný jiný editor a otevřete jej. Vedle vstupního pole »Arguments« klikněte na tlačítko ikony a zvolte příkaz »%f% selected file«. Pomocí »Shortcut keys« ještě můžete založit přímou klávesovou kombinaci. Všechna nastavení musíte nakonec postupně potvrdit tlačítky »Apply« a »OK«. Napříště budete mít vyvolání editoru k dispozici v panelu nástrojů pod »Applications«.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání