Menu
CHIP Speedtest

Pohodlné porovnání složek a souborů

15.08.2011 12:55 | Redakce Chip
Prostředky obsažené ve Windows neumožňují porovnání obsahů složek. Potřebujete však mít možnost zkontrolovat, zda jsou v záložní složce zkopírovány všechny potřebné soubory, a hledáte příhodný nástroj.

Pracné hledání malých rozdílů v obsazích složek nebo mezi různými verzemi textového souboru je zdlouhavé a náchylné k chybám. Proto si raději pomozte bezplatným nástrojem, jakým je například WinMerge (na http://winmerge.org/).

Instalace WinMerge
Z webu si stáhněte WinMerge, spusťte instalaci a cílovou složku potvrďte tlačítkem »Další«. Při výběru komponent aktivujte navíc volbu »Plugins«, aby se zároveň nainstalovaly speciální funkce pro porovnání obsahů souborů, jako jsou například ve Wordu napsané texty nebo v Excelu generované tabulky. Dvojitě klikněte na »Další« a nechte proběhnout instalaci.

Porovnání složek
Porovnání začněte v programu příkazem »Soubor | Otevřít«. V rozevíracích polích »Vlevo« a »Vpravo« nyní přímo nebo přilehlými tlačítky »Procházet…« určete složky nebo soubory, které chcete porovnat. V poli »Filtr« můžete výběr souborů ve složkách ještě dále omezit. Aktivujte případně volbu »Včetně podsložek« a pak kliknutím na »OK« spusťte porovnání. Při rozsáhlejších objemech dat se obrazí dialog s postupovými pruhy, který po dokončení porovnání sám od sebe zmizí.
Jako výsledek vám WinMerge v samostatném okně přehledně vypíše, které soubory se vyskytují jen na jedné straně, které jsou obsaženy na obou stranách a zda souhlasí také v dalších parametrech, jako čas a obsah. Nyní máte možnost reagovat na rozpoznané rozdíly. Klikněte proto pravým tlačítkem myši na příslušný řádek a zvolte potřebný kontextový příkaz. Tímto způsobem můžete soubory mj. »Kopírovat«, »Přesouvat« nebo »Mazat«.
V konkrétní podnabídce pak rozhodněte, zda budete například prostřednictvím »Kopírovat doprava« přenášet soubory chybějící vpravo. Každou akci musíte pokaždé znovu potvrdit tlačítkem »Ano«. To ostatně také funguje, jestliže jste předem označili několik nebo i všechny soubory.

Možnosti a porovnání souborů
V závislosti na druhu porovnávaných souborů musíte použité volby částečně přizpůsobit. Tak například pro MP3 soubory nebo downloady většinou není potřebné porovnání kompletního obsahu, které by jen celou akci zbytečně prodloužilo. Abyste tomu zabránili, otevřete příkaz »Úpravy | Možnosti« a vlevo v sekci kategorií klikněte na »Porovnávání«. V rozevíracím poli »Způsob porovnávání souborů« změňte nastavení na »Datum změny a velikost«. WinMerge pak kontrolu omezí na tyto atributy.
Další možnosti na tomto místě jsou zajímavé zejména pro porovnávání skriptových souborů a programových kódů. V sekci »Prázdná místa« pak můžete standardní nastavení »Porovnávat« pro exaktní porovnání všech znaků přepnout na »Ignorovat změny«. Tak zajistíte, aby případně vícenasobně se opakující mezera nebyla považována za rozdíl oproti jediné mezeře. Téhož efektu dosáhnete pro přebytečné prázdné řádky, jestliže zapnete volbu »Ignorovat prázdné řádky«. Podobně můžete například ignorovat malá a velká písmena. Konfiguraci na závěr potvrďte tlačítkem »OK«.
Při porovnávání obsahů jednotlivých souborů zapne WinMerge samočinně zvýrazňování syntaxe, pokud správně rozezná typ souboru. Můžete to ale příkazem »Zobrazit | Zvýraznění syntaxe« také manuálně upravit pro mnoho dalších formátů, jestliže si například chcete prohlédnout textový soubor obsahující starý program ve Fortranu. I tady se dají mezi soubory rychle kopírovat řádky a jednotlivě komfortně editovat, takže WinMerge dobře poslouží nejen jako porovnávací nástroj, ale i jako univerzální editor.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání