Menu
CHIP Speedtest

Pojmenování digitálních fotografií podle okamžiku expozice

06.12.2011 15:59 | Redakce Chip
Při přenášení fotografií z digitálního fotoaparátu do počítače mají obrazové soubory podivné, nic neříkající názvy. Fotografie byste však chtěli mít označeny datem pořízení a přesným okamžikem expozice.

Toto přání vám splní freeware Namexif. Program si stáhněte do počítače z adresy digicamsoft.com. Instalační soubor »Namexif.exe« si jednoduše uložte do libovolného adresáře nebo přímo na plochu Windows.
Explicitní instalace není nutná. Nástroj prostě spusťte dvojitým kliknutím na položku souboru v Průzkumníku. U novějších verzí Windows případně budete muset akci autorizovat volbou uživatelského účtu s oprávněním správce a zadáním příslušného hesla. Následně klikněte na »Next« a na další stránce potvrďte licenční ujednání – rovněž tlačítkem »Next«. Tuto proceduru musíte při každém vyvolání opakovat.
Nyní můžete přes »Add Files« jednotlivé fotografie nebo přes »Add Dir« celé adresáře doplnit do seznamu pro přejmenování obrázků. Volbou »Clear« vymažete ze seznamu všechny položky. Jednotlivě se však položky odstraňovat nedají. Nakonec klikněte na »Next«.
Na další stránce určíte formát požadovaných názvů fotografií. Poněvadž program pracuje v anglickojazyčném prostředí, zastupuje »YYYY« rok, »DD« den a HH hodinu. Dodatečně můžete za datum a čas ještě nechat připojit originální název souboru nebo jiné libovolné označení. Má-li se v novém označení objevit originální název souboru, zaškrtněte volbu »Add original name at the end«. Pokud chcete zadat libovolnou koncovku, aktivujte »Add name (suffix)« a zvolené označení doplňte v následném vstupním poli. Tyto dvě funkce však nepoužívejte společně. Namexif by nevytvořil smysluplné názvy, poněvadž koncovku přidává vždy teprve v návaznosti na příponu souboru.
Třešničkou na dortu při přejmenování je možnost k času pořízení snímku přičíst, resp. od něj odečíst určitou časovou diferenci. Tuto funkci uvítáte, pokud jste například v zahraničí zapomněli přizpůsobit hodiny ve fotoaparátu časovému posunu. V takovém případě prostě doplňte za »Shift time by« znak plus nebo minus následovaný požadovaným časovým intervalem. Nakonec stiskněte »Next«, čímž své obrázky opatříte novými názvy.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání