Menu
CHIP Speedtest

Pořídíte-li si adaptér, nemusíte mít makroobjektiv

17.04.2014 15:18 | Pavel Trousil
Pořídíte-li si adaptér, nemusíte mít makroobjektiv

Pro příležitostné pořízení makrosnímku nepotřebujete speciální makroobjektiv – vystačíte si s klasickým objektivem se zoomem. Stačí ho otočit.

tat-foto5-nahled

Pro připojení obráceného objektivu k tělu digitální zrcadlovky budete ale potřebovat tzv. retroadaptér. Ten se přišroubuje na přední část objektivu pomocí závitu na filtr a vytvoří tak protějšek pro použití bajonetového úchytu fotoaparátu. Výsledný efekt je celkem zřejmý, když se na připojený objektiv podíváte: otvor, kterým do fotoaparátu proniká světlo, je teď mnohem menší. To má za následek, že jen menší část objektu se zobrazí a využije se plná velikost senzoru.

Měřítko snímku je odpovídajícím způsobem větší. Tak je například možné zachytit na snímku oči hmyzu v plné velikosti. Důležitá informace: Hloubka ostrosti v tomto případě drasticky klesá. To znamená, že pouze malá část objektu je správně zaostřena. A protože neexistuje jakékoli elektrické spojení mezi tělem fotoaparátu a objektivem, je nutné provést nastavení času ručně. Clonu také většina fotoaparátů automaticky nenastaví, takže nemůžete použít automatický režim. Pohrát si budete muset i se zaostřením a volbou správné vzdálenosti od fotografovaného objektu. Ta by se měla obvykle pohybovat od 5 do 20 cm. Retroadaptéry pro různé typy bajonetových závitů fotoaparátů, například Nikon F, seženete v obchodech s fotoaparáty cca za 700 Kč.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání