Menu
CHIP Speedtest

Pořiďte co nejlepší snímky budov

01.09.2015 10:37 | Pavel Trousil
Pořiďte co nejlepší snímky budov

Při fotografování budov můžete pořídit velmi pěkné snímky i v případě, že jde v podstatě o nudnou budovu. Sestavili jsme pro vás seznam tipů, jak toho dosáhnout. 

Dříve než dáte fotoaparát do tašky, přemýšlejte o tom, co vlastně budete chtít zachytit a proč. Promyslet musíte, zda bude k fotografování vhodné světlo, zda je lepší menší nebo větší počet kolemjdoucích nebo zda budete budovu fotografovat u příležitosti nějaké akce. Naplánujte si dostatek času na nastavení fotoaparátu, případně i stativu. A další otázka: Bude lepší fotografovat celou budovu, nebo jen zajímavé detaily?

Budete-li fotografovat za zhoršených světelných podmínek nebo v noci, bude vhodné použít stativ. Pokud máte možnost si stativ zakoupit nebo půjčit, zvolte určitě stativ s kvalitní hlavou, který umožňuje otáčení ve více směrech. V případě levného stativu může být totiž obtížné dostat fotoaparát do správné polohy. V každém případě by mělo jít o těžší, stabilní stativ, což je důležité především v případě, že máte větší fotoaparát a objektiv. S rostoucí ohniskovou vzdáleností obrazu se u levného, nestabilního stativu zvyšuje pravděpodobnost rozmazání snímku.

Jestliže budete fotografovat v noci, pořiďte si i správnou fotografickou výbavu, tedy objektiv s vysokou světelností. Pro speciální fotografie, jako jsou fotografie s tilt-shift efektem, pak budete potřebovat speciální objektiv, který manipuluje s nízkou hloubkou ostrosti. Dům pak vypadá jako model. K dosažení tohoto efektu ale můžete samozřejmě použít i počítač a grafický program.

Obecně platí, že pro fotografování architektury jsou vhodné širokoúhlé objektivy – dokonce i jednoduchá chatička může působit jako velkolepá budova, když je vyfotografována se zkreslenou perspektivou. Hodit se ale může i teleobjektiv, kterým vyzdvihnete třeba zajímavé detaily staveb.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání