Menu
CHIP Speedtest

Pořízení perfektní fotografie v mlze

24.07.2014 13:00 | Pavel Trousil
Pořízení perfektní fotografie v mlze

Fotografování v mlze nebo fotografování mlhy je pro fotografa většinou výzvou. Pokud se však naučíte pár triků, není to nakonec tak těžké.

grafika2-nahled

Do blízkosti vodního útvaru s mlhou je nejlepší se dostat ve večerních hodinách nebo brzy ráno, protože vycházející, případně zapadající slunce můžete použít jako podsvícení. Tato metoda funguje nejlépe, když jste dostatečně blízko a zdroj světla je přímo viditelný nebo bude brzy viditelný. Pak můžete vhodně využít i sluneční paprsky a zachytit zajímavé barevné efekty, které mlha způsobuje. Ale pozor, v mlze se výrazně snižuje kontrast, fotoaparát tedy může mít problém správně zaostřit.

Na fotografii se tak snažte zachytit z hlediska vzdálenosti odstupňované objekty, tedy například stromy, pouliční lampy, sloupy nebo jiné předměty, které mají od vás různou vzdálenost. To dodá snímku patřičnou hloubku ostrosti.

Logické je v tomto případě i zcela se vyhnout automatickému zaostřování. Zvolte také jinou než automatickou expozici a vypněte blesk. Expozici nastavte ručně, a to o něco vyšší, než jakou ukazuje expozimetr, který vzhledem ke světelnému odrazu v mlze často špatně vyhodnotí situaci. Nastavení o půl nebo o celý krok navíc zabrání nevýraznému šedému odstínu.

Mlha působí jako difuzor a fotoaparát tak potřebuje delší dobu expozice. Proto je lepší pracovat se stativem a dálkovou spouští.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání