Menu
CHIP Speedtest

Použití alternativního bezplatného kancelářského balíku

22.05.2012 07:25 | Redakce Chip
Poněvadž oblíbená a bezplatná alternativa k Microsoft Office, pojmenovaná OpenOffice, není dále vyvíjena, do vzniklé mezery naskakuje LibreOffice.

Jak dává název tušit, je LibreOffice rovněž freeware a opravdová alternativa k balíku Microsoftu. Nejlépe bude, když si o ní uděláte vlastní názor: aktuální verzi LibreOffice najdete na www.libreoffice.org, v české verzi na http://cs.libreoffice.org/. Pro její instalaci spusťte EXE soubor a dále se řiďte pokyny průvodce. I když už dlouho používáte OpenOffice a jste s ním veskrze spokojeni, přechod na LibreOffice se vám vyplatí. Tak se nyní dají například všechny dokumenty ve Writeru opatřit zaheslovanou ochranou proti zápisu, takže je sice lze otevřít, ale nedovolí žádné změny. Za tím účelem zvolte v ukládacím dialogu možnost »Uložit s heslem« a klikněte na »Uložit«. Potom můžete nastavit heslo. Nejdříve nabídnuté »Otevírací heslo« je obvyklá blokace hromadného přístupu. Pokud místo toho kliknete na »Více možností« a aktivujete »Otevřít soubor s ochranou proti zápisu«, můžete zadat také »Zpracovací heslo« a následně uložit tlačítkem »OK«. Tato ochrana je sice praktická, ale kopírování dat a ukládání souboru pod jiným názvem zůstává možné.

Mimochodem: Aktuální MS Office soubory ve formátu DOCX nebo XLSX umějí oba neplacené kancelářské balíky otevřít a zpracovat.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání