Menu

Použití BitLockeru bez TPM

01.03.2010 18:06 | Redakce Chip + Přidat komentář
Zašifrování pevného disku bez ohledu na nekompatibilitu hardwaru. Chcete použít novou šifrovací technologii z operačního systému Vista Ultimate nebo Enterprise. Nemáte však TPM (Trusted Platform Module), tedy hardwarový modul, což je malý čip obvykle připájený na základní desku počítače. Investovat do nové základní desky ale není na pořadu dne.

BitLocker pomáhá se zašifrováním obsahu celého pevného disku, a ne pouze jednotlivých souborů. Tento nástroj nicméně vždy požaduje také kompatibilní hardwarové vybavení, tedy konkrétně modul TPM na základní desce. Klíč pro dekódování je ukryt právě v tomto TPM modulu. Pokud je tedy například pevný disk z počítače odcizen, je bez modulu TPM nepoužitelný (tedy data na něm uložená).

Firma Microsoft ale nabízí cestu, jak v systému MS Windows Vista Ultimate a Enterprise použít šifrování BitLocker, aniž byste měli TPM. Otevřete „Editor místních zásad skupiny" („Local Group Policy Editor"), a to tak, že do řádku „Zahájit hledání" napíšete „gpedit.msc" a potvrdíte spuštění tohoto programu. Vyberte „Konfigurace počítače| Šablony pro správu | Součásti systému Windows | Šifrování jednotky pomocí služby BitLocker" a přejděte do okna „Nastavení Ovládacích panelů: Povolit pokročilé možnosti správy". Zde nastavte volbu „Povoleno" a zatrhněte možnost „Povolit nástroj BitLocker bez kompatibilního čipu TPM".

Po uložení tohoto nastavení budete moci pro uložení klíče použít i další technická zařízení, jako je USB flash disk, externí USB disk nebo paměťová karta, a to pomocí asistenta BitLocker assistant. Hardware, na který klíč uložíte, však nesmíte ztratit nebo poškodit, jinak byste už svůj počítač ani nenabootovali. Vytvořte si klíč pro jistotu několikrát a uložte ho na bezpečné místo.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení