Menu
CHIP Speedtest

Použití částí URL v adresním řádku jako odkaz

29.04.2011 07:37 | Redakce Chip
Na mnoha webových stránkách návštěvníkům vadí nepohodlná navigace. Pak už je často lepší vrátit se do nadřazené úrovně přes část URL. To však vyžaduje určitou editaci adresního řádku.

Na internetových fórech nebo na tematicky členěných stránkách někdy bývá jen jediný odkaz na úvodní stránku, ale už ne na další vyšší úroveň členění. Na ni se ale většinou můžete rychle dostat po vhodné úpravě URL. Tento způsob navigace si můžete usnadnit bezplatným rozšířením »Locationbar2«, které v adresním řádku rozpozná jednotlivé části URL a nabídne vám je k přímému vyvolání.
Locationbar2 si můžete stáhnout z adresy https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/4014/. Pro jeho nainstalování klikněte na webové stránce na »Add to Firefox« nebo otevřete XPI soubor ve Firefoxu. V následném dialogu klikněte na »Instalovat« a browser restartujte.
Konfiguraci zahajte příkazem »Nástroje | Správce doplňků« a pak v zobrazeném seznamu označte položku »Locationbar2«. Klikněte na položku »Nastavení«. Pro lepší rozlišení separátně použitelných částí URL aktivujte volbu »Margin between segments«. Potom v sekci »Domain« zvolte možnost »strong«, abyste je uvnitř URL ještě zřetelněji zvýraznili. Kromě toho si kvůli tomu můžete ještě vyžádat barevné zobrazení.
Normálně se URL vrátí k obvyklému editovatelnému zobrazení, jakmile se ukazatel myši ocitne v adresním řádku. Pokud přitom ale podržíte stisknutou klávesu [Ctrl] nebo [Shift], budou jednotlivé části aktivovatelné odděleně. Pohodlnější to bude, jestliže v sekci »Linkification« aktivujete například volbu »on top«. Napříště postačí, jestliže jako při nějakém „gestu“ myši krátce posunete kurzor nad horní okraj adresního řádku, což umožní použít jednotlivé segmenty jako separátní odkazy. A konečně ještě můžete aktivovat šipku pro »each segment«, aby se pak adresní řádek zobrazoval podobně jako v Průzkumníku ve Vistě a výše.
Upozornění: I když webová stránka nabízí všechny potřebné ovládací prvky pro skoky mezi různými úrovněmi členění, navigace prostřednictvím adresního řádku bývá často rychlejší, neboť v něm nemusíte nejprve hledat příslušný odkaz.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání