Menu
CHIP Speedtest

Použití klávesnice na obrazovce pro vstup cizích znaků

24.07.2010 16:37 | Redakce Chip
Pro některé aplikace, například při programování dialogových boxů nebo při překládání textů, jsou zapotřebí zahraniční znaky. Česká standardní klávesnice tady není mnoho platná.

Nejlepší je použít virtuální klávesnici, jejíž rozložení kláves odpovídá vašemu požadovanému vstupnímu jazyku. K vyvolání klávesnice na obrazovce aktivujte pod XP »Start | Spustit« a ve stejnojmenném dialogu zadejte v poli »Otevřít« příkaz

 

osk

 

a potvrďte tlačítkem »OK«. Pod Windows Vista a Windows 7 klikněte na »Start« a stejný příkaz vložte do pole »Spustit hledání« nebo »Prohledat programy/soubory«. Výsledek hledání zobrazí Windows přímo v nabídce Start. V sekci »Programy« pak dvojitě klikněte na »osk.exe«.

Nyní se zobrazí klávesnice na obrazovce. Její rozvržení kláves odpovídá aktuálnímu nastavení země v operačním systému. Softwarové klávesy se umístí v popředí nad všechny aplikace. Toto chování můžete ve verzích Windows XP a Vista změnit prostřednictvím »Nastavení | Vždy navrchu«. Základní nastavení je však pro většinu aplikací vhodnější.

V hlavním panelu klikněte na minimalizovaný panel jazyků, tedy na ikonku momentálního nastavení jazyka, například »CS« pro češtinu. V následné nabídce zvolte požadovaný jazyk, například »EN« pro angličtinu nebo »AR« pro arabštinu. Podle tohoto nastavení se změní rozvržení normální klávesnice i klávesnice na obrazovce. Ta druhá pak navíc zobrazí i odpovídající grafické podoby příslušných znaků. Chcete-li vložit nějaký znak do dokumentu, nejprve v něm umístěte kurzor na příslušné místo a pak klikněte na potřebný znak v klávesnici na obrazovce. Alternativně můžete virtuální klávesnici využívat také jen jako „tahák“ pro změněné rozvržení hardwarové klávesnice.

Upozornění: Potřebujete-li v počítači aktivovat další jazyky, pravým tlačítkem myši klikněte na v panelu jazyků zobrazený symbol aktuálního jazyka a v místní nabídce zvolte příkaz »Nastavení«. V následném dialogu zvolte »Přidat«. V seznamu dialogu »Přidat jazyk« vyberte požadovaný jazyk a potvrďte tlačítkem »OK«.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání