Menu
CHIP Speedtest

Použití systémových proměnných v PowerShellu

09.11.2011 09:31 | Redakce Chip
Ve vlastních skriptech, které vytváříte ve Windows PowerShellu, byste rádi jako v Průzkumníku přistupovali k běžným systémovým proměnným, jako jsou třeba »%appdata%« nebo »%windir%«.

V PowerShellu můžete pohodlně přistupovat k systémovým proměnným a používat je ve vlastních skriptech. Tak se skripty stanou méně závislými na konkrétní instalaci, a dají se tedy snáze přenášet na jiné počítače. Kromě toho si můžete načíst určité systémové informace, jako například specifikace procesoru, a dále je použít.
Proměnné prostředí jsou k dispozici v PowerShellu v jednotce »Env:«. Příkazem »get-childitem env:« tedy získáte kompletní seznam existujících systémových proměnných s jejich konkrétními hodnotami. Na některé z těchto hodnot se lze odkázat ve tvaru »$env:windir«, takže je možný přístup prostřednictvím předřazeného údaje logické jednotky i z jiných míst.
Metody a vlastnosti použitelné pro takový objekt vám prozradí příkaz »get childitem env: | getmember«. Chcete-li naproti tomu vypsat vlastnosti určité položky, použijte například příkaz »get item env:windir | format list -property*«. Tento příkaz zde například načte proměnnou »windir« jako objekt a předá ji příkazu uvedenému za znakem „pipe“ k vypsání seznamu všech vlastností.
K přejmenování proměnné prostředí použijte „commandlet“ »rename item« například ve tvaru »rename item env:tmp -newname tmp2«. Podobně jednoduše můžete také změnit obsah pomocí »Set Item« s parametrem »-value«. Například příkazem »set item env:TMP -value "C:DataTemp"« nově nadefinujete dočasnou složku. Tímto způsobem lze také kombinovat funkce. Tak třeba příkazem »set item env:path -value (get content env:path+";C:Test")« načtete proměnnou cesty v systému a doplníte složku »C:Test«.
Upozornění: Změny v proměnných prostředí platí jen pro aktuální seanci. Trvalá nastavení musíte sami zařídit v profilu PowerShellu nebo v systému. Ale předdefinované systémové proměnné byste měli měnit nebo přejmenovávat jenom tehdy, jestliže účinky svých akcí přesně znáte.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání