Menu
CHIP Speedtest

Praktické používání obrazovkové lupy Windows

29.08.2011 12:45 | Redakce Chip
Při moderních rozlišeních obrazovek jsou písmena malých velikostí na webových stránkách často špatně čitelná. Hledáte proto cestu, jak si na stránce nenechat nic ujít, aniž byste kvůli tomu museli měnit druh písma nebo rozlišení obrazovky.

Jednou z neprávem málo využívaných funkcí je obrazovková lupa, která je ve Windows 7 dokonce zřetelně vylepšena. Díky nyní zjednodušenému ovládání je obrazovková lupa výborným prostředkem pro rychlé čtení malých písem v browseru. K vyvolání lupy stačí klávesová kombinace [Windows]+[+].
K dalšímu ovládání slouží vlevo nahoře transparentně zobrazená ikona lupy. Kliknutí na ni vyvolá dialog, který se později samočinně zase minimalizuje na lupu. V dialogu klikněte na »Zobrazení« a zvolte metodu, která se vám pro daný účel nejlépe hodí. Windows si toto nastavení zapamatují a při příštím vyvolání použijí opět toto zobrazení. Zvláště praktická je nová varianta »Celá obrazovka«. Při ní můžete lupu ponechat aktivní, nebo ji dokonce nechat otevřít hned při spuštění systému. Pokud lupu nepotřebujete, klávesovou kombinací [Windows]+[-] můžete uvést zobrazení znovu na normální velikost a pokračovat v práci jako obvykle.
Zobrazení »Čočka« ukáže na způsob klasické lupy obdélníkovou oblast se zvětšeným náhledem. Poněvadž to při další práci může brzy rušit, musíte režim zase přepnout nebo lupu kompletně ukončit zavřením dialogu zobrazeného prostřednictvím ikony lupy.
V některých situacích může být užitečný režim »Ukotvené«, například pro zpracování datových řádků s malým písmem v Excelu. V tomto režimu vidíte standardně u horního okraje obrazu zvětšený náhled aktivní oblasti. Okno programu se přitom odpovídajícím způsobem zmenší tak, aby zůstaly viditelné ovládací prvky.
Pro celoobrazovkový a dokovaný režim ještě přizpůsobte volby tak, že kliknete na transparentní lupu a pak na ikonu »Možnosti«. Nastavení »Sledovat ukazatel myši« ponechte aktivní a k tomu zapněte volby »Sledovat kurzor klávesnice« a »Lupa musí sledovat bod pro vložení textu«. Nastavení potvrďte tlačítkem »OK«. Tak je zaručeno, že lupa vždy zobrazí potřebný výřez.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání