Menu
CHIP Speedtest

Pravidelné a snadné mazání cache ikon pomocí dávkového soboru

15.06.2014 07:19 | Karel Kovar
Pravidelné a snadné mazání cache ikon pomocí dávkového soboru

Celá řada uživatelů používá plochu Windows jako skládku ikon, jejichž počet může dosahovat i několika desítek. To může často způsobovat problémy se zobrazováním ikon a negativně ovlivňovat celkovou stabilitu systému.

V některých případech lze proto doporučit vyčištění mezipaměti, kterou Windows používají pro ukládání informací o ikonách. Problémem ale je, že k tomuto souboru nemá uživatel přístup, protože s ním pracuje proces „explorer.exe“. Jediným způsobem, jak mezipaměť vymazat, je použití dávkového souboru. Ten bude obsahovat příkazy, které ukončí tento proces, vymažou mezipaměť a znovu explorer spustí. Otevřete si proto jednoduchý textový editor (například Poznámkový blok) a pro Windows 8 zadejte následující příkazy:

@echo off
taskkill /f /IM explorer.exe
cd /d %userprofile%AppDataLocalMicrosoft
Windows
del /f /s /q Explorericoncache.
start explorer.exe


Poté soubor uložte jako dávkový soubor, například pod názvem »iconcachecleen.bat«, a vytvořte pro něj odkaz na ploše. V případě chybného zobrazení ikon na ploše poté stačí spustit tento dávkový soubor, a po určité době se znovu objeví rozhraní Windows i s obnovenými ikonami. Tato metoda podobně funguje i pod Windows 7, ale s jiným názvem souborů a jiným umístěním. Pro Windows 7 tedy použijte následující příkazy@echo off

taskkill /f /IM explorer.exe
cd /d %userprofile%AppDataLocal
del /f /s /q Explorericoncache.db
start explorer.exe :

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání