Menu
CHIP Speedtest

Přejmenování digitálních fotografií podle určených kritérií

21.03.2011 09:19 | Redakce Chip
Po návratu z dlouhé dovolené stojíte před úkolem zkopírovat spousty obrázků z digitálního fotoaparátu do PC. Je tu však problém: názvy souborů v přístroji naprosto nic nevypovídají o vlastní fotografii. Alespoň datum a čas snímku byste však z názvu zkopírovaného souboru poznat chtěli.

Freewarový nástroj AmoK Exif Sorter 2, který najdete na http://www.amok.am/en/freeware/amok_exif_sorter/, umožňuje přejmenování více obrázků na jeden zátah.
INSTALACE NÁSTROJE: Soubor si uložte v počítači, v Průzkumníku jej spusťte dvojitým kliknutím a řiďte se pokyny průvodce.
SPUŠTĚNÍ A KONFIGURACE: Program spusťte a fotografie pro přejmenování nahrajte do seznamu na pravé straně aplikace („Files to edit“). Za tím účelem vlevo v panelu nástrojů pomocí nabídky »Files/Directories« přidejte buď adresář, nebo jednotlivé soubory. Poté na levé straně nahoře aktivujte volbu »Rename«.
Pod »Filename« definujte nový název souborů. Zde máte k dispozici řadu klíčových slov. Jejich podrobný popis si můžete vyvolat postupem »? | Help« pod »Chapter 4.«. Nejdůležitější z těchto výrazů jsou »%year%«, »%month%«, »%day%«, »%hour%«, »%minute%« a »%second%«, které zastupují rok, měsíc, den, hodinu, minutu a sekundu okamžiku expozice snímku.
Ve druhém sloupci seznamu uvidíte náhled nových názvů souborů po přejmenování. Pokud názvy odpovídají vašim představám, na závěr klikněte na »Start«. Nástroj si informace korespondující se zadanými tagy vytahuje z oblasti EXIF obrazových souborů a přebírá je do nových názvů.
Upozornění: Připadá-li vám nástroj příliš komplexní, zkuste freewarový RenamePicture ze stránky http://brain2cpu.com. Tento program je koncipován jako velmi jednoduchý nástroj na přejmenování menšího množství snímků. U něj musíte pouze určit složku obsahující fotografie určené k přejmenování a kliknout na »OK«. Na nový název fotografií nemáte žádný další vliv. Název vzniká automaticky ze sekundově přesného časového razítka v datu pořízení snímku.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání