Menu
CHIP Speedtest

Přenos geografických dat do jiných přístrojů

06.12.2011 15:56 | Redakce Chip
Na internetu jste si vyhledali zeměpisné pozice například výletních cílů nebo hotelů. Nyní byste rádi věděli, jak tyto informace co nejpohodlněji dostat do navigačního přístroje.

Možnosti a správná cesta pro přenesení závisí jak na webové stránce, tak i na cílovém přístroji. Některé systémy si spolu dobře porozumí ihned, takže někdy můžete data posílat z internetu přímo do vozidla nebo do své navigace.

Použití Google Maps

Většinu připojení poskytují v současnosti Google Maps. Začněte na webové stránce maps.google.com a na mapě navigujte na požadovaný cíl. Dříve než můžete pozici předat do navigace nebo do vozidla, musíte určit k tomu vhodné stanoviště. Dosáhnete toho například tak, že do hledacího pole zadáte místo nebo kompletní adresu. Cíle často najdete také prostřednictvím názvů pamětihodností nebo zařízení jako hotelů, restaurací či firem. Kdo raději hledá v mapách, může pravým tlačítkem myši kliknout na mapu a v místní nabídce zvolit příkaz »What’s here?«. Google Maps pak ukážou nejbližší navigovatelný cíl jako aktuální stanoviště.
Potom klikněte na označení na mapě a v dialogu zvolte příkaz »More | Send«. Jako kategorii rozhodněte vlevo, zda příjemcem dat má být »Email«, »Phone«, přímo »Car«, nebo navigace (volba »GPS«). Zkontrolujte údaje pod »Subject«. Pokud nějaké hledání dodalo více nálezů, můžete zde ještě jednou nastavit správné místo. U varianty »Mobil« doplňte v poli »To« jenom číslo mobilu. Chcete-li je pravidelně používat jako cíl, aktivujte volbu »Remember this information«. Po kliknutí na »Send« přenesou Google Maps označení i korespondující odkaz na mobilní verzi webové stránky do mobilu jako SMS. I když pak mobil nespolupracuje s internetem, uvidí příjemce přinejmenším označení a odkaz cíle v textové formě.
Také jiné mapové služby, jako třeba ViaMichelin, nabízejí podobné funkce pro připojení přístrojů, ty však momentálně ještě nejsou tak rozsáhlé.

Distribuce do vozidel a navigací

U některých značek automobilů, které už do svých aktuálních modelů zabudovaly vhodný systém, se data dají dokonce posílat přímo do vozidel. Při této variantě opět kontrolujte Výběr (položka Name) stanoviště. Potom v rozevíracím poli zvolte značku auta, jako například »BMW«. Podle systému musíte nyní kvůli identifikaci vozu v sousedním poli zadat ID nebo jméno uživatele, jako například »BMW Assist account name«. Také zde můžete tento výběr použít jako standard »Use as default«. Před kliknutím na »Send« se dá navíc ještě doplnit v sekci »Notes« poznámka.
Upozornění: Aby vozidlo také mohlo data přijmout, je u některých vozů (například u BMW) nejprve nutno službu uvolnit.
V současnosti funguje systém pro moderní modely s určitým vybavením a případně placeným uvolněním pro služby od Audi, BMW, Citroёnu, Mini a Mercedesu.
Podobně probíhá přenos do GPS přístrojů. Po kontrole výběru se rozhodněte pro jednoho výrobce, například »Garmin« nebo »TomTom«. Po kliknutí na »Send« vygeneruje webová stránka příkaz, aby odeslala toto místo do příslušného přístroje. K tomu musí být nainstalován příslušný správcovský program navigace a přístroj připojen k počítači.

Rezervace hotelu s odesláním geodat

Rozesílání geografických dat v zásadě podporuje také služba Hotel Reservation Service HRS. Tuto funkci však nenajdete přímo na webové stránce. Teprve když skutečně hotel rezervujete, obdržíte v potvrzovacím e-mailu skoro na konci potřebné odkazy. Momentálně to funguje u navigačních přístrojů Garmin a TomTom a také přes přímé propojení vozidel prostřednictvím BMW Assist.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání