Menu
CHIP Speedtest

Přenos proměnných prostředí do nového systému

14.01.2011 15:37 | Redakce Chip
Prostřednictvím proměnných prostředí v systému se dají například přesměrovat systémové složky. Problém je však v tom, že po nové instalaci musíte tato nastavení zadávat znovu – což samozřejmě zdržuje.

Windows ukládají proměnné prostředí v systémovém registru. Jejich spravování na tomto místě má jednu velkou přednost: můžete je pohodlně uložit do REG souboru. Po nové instalaci pak na soubor stačí dvojitě kliknout, a konfigurace je obnovena.
Potřebná data jsou v registru rozdělena do dvou klíčů. Editor registru otevřete pod XP postupem »Start | Spustit«, »regedit« a »OK«; v novějších verzích Windows můžete příkaz vložit přímo do hledacího pole nabídky Start. V editoru přejděte na klíč »HKEY_CURRENT_USEREnvironment«. Ten obsahuje všechny uživatelem zřízené hodnoty, přičemž v něm existuje pokaždé jedna řetězcová hodnota s názvem proměnné prostředí, jejíž hodnota označuje obsah. Každou z hodnot můžete po dvojitém kliknutí zpracovat. Chcete-li si vytvořit zálohu těchto dat, pravým tlačítkem myši klikněte na klíč »Environment« a v místní nabídce zvolte příkaz »Exportovat«. Jako »Název souboru« zadejte například »Uživatelské proměnné prostředí«, volbu rozsahu exportu ponechte na »Vybraná větev« a potom klikněte na »Uložit«.
Dále navigujte na klíč »HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSession ManagerEnvironment«. Tam jsou uloženy všechny proměnné prostředí spravované systémem. Zde najdete také například hodnoty jako »ComSpec«, »OS« nebo »PROCESSOR_ARCHITECTURE«. Pohled na seznam vám možná poskytne také náměty, které vám dosud neznámé proměnné prostředí jsou definovány a lze je použít i ve skriptech. Tento seznam rovněž můžete zpracovat, jak bylo popsáno, nebo exportovat do REG souboru a pak jej upravit v textovém editoru a vytisknout.
Po nové instalaci můžete dvojitým kliknutím na REG soubor rychle obnovit přinejmenším uživatelem definované proměnné prostředí. Systémová data byste naproti tomu neměli kompletně přepisovat, nýbrž v případě potřeby je upravit manuálně.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání