Menu
CHIP Speedtest

Prezentace fotografií a videí v browseru

12.11.2010 12:08 | Redakce Chip
Snímky z posledních dovolených končí stále častěji u webových služeb jako Flickr nebo Picasa. Tak je lze vyvolat odkudkoli. Co však chybí, to je on-line použitelná přehlídka ve stylu „diashow“.

Zatímco se lokálně uložené obrázky dají takto prezentovat už palubními prostředky Windows, s fotografiemi uloženými on-line to nefunguje. Pomůže však bezplatný nástroj Cooliris: ten promění Firefox v komfortní projektor pro videa a obrázky uložené na webu.

Instalace doplňku
XPI soubor Cooliris zkopírujte z webu do svého PC a otevřete jej příkazem »Soubor | Otevřít soubor«. Po kliknutí na »Instalovat« browser restartujte. Rozšíření se ihned otevře v novém panelu. Později se k nástroji dostanete kliknutím na nové tlačítko v navigačním panelu nástrojů.

Funkce nástroje
Cooliris umístí on-line uložené obrázky a videa na virtuální 3D stěnu. Navigování mezi soubory probíhá podobně jako při „cover flow“ zobrazení v iTunes využitím centrálně umístěného posuvníku. Kromě toho můžete kliknout na volné místo a výřez při stisknutém tlačítku myši posunout nebo klasicky použít klávesy se šipkami. Po kliknutí na objekt ukáže Cooliris obrázek zvětšený nebo přehraje příslušné video. Klávesou [Esc] nebo kliknutím na volné místo se vrátíte zpět do zobrazení umožňujícího další výběr objektů.

Vyhledání souborů pro přehlídku
K výběru obrázků a videí slouží hledací pole vpravo nahoře. Přednastaveno je vyhledávání obrázků Googlem. Pomocí nabídky hledacího pole můžete zvolit i jiné poskytovatele, například »Flickr« nebo »YouTube«. Po zadání hledacího pojmu zobrazí Cooliris odpovídající nálezy na 3D stěně. Další obrazová data najdete prostřednictvím nabídky na levé straně. Tam klikněte na »Channel« a níže zvolte rubriku, například »Shopping« nebo »Sport«, čímž si promítnete aktuální obrazové informace na 3D stěnu.
Pro přístup k vlastním, soukromým souborům nejprve v browseru otevřete on-line obrazovou službu podle své volby a přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem. Navigujte do složky, která obsahuje fotky pro chystanou diashow. Klikněte myší na ikonu Cooliris v navigačním panelu nástrojů vpravo nahoře vedle hledacího pole. Pak už rozšíření otevře obsažené obrázky ve virtuálním 3D zobrazení.
Přistupovat můžete i k lokálně uloženým souborům, pokud kliknete vlevo na »My computer« a ve zobrazené nabídce vyberete paměťové místo.
Upozornění: V prohlížeči je navíc vždy možné rychle aktivovat Cooliris zobrazení z každé podporované webové stránky. Za tím účelem nejprve otevřete stránku s požadovanými obrázky nebo videi. Ukazatel myši podržte na příslušném prvku a pak klikněte na tam zobrazenou ikonu Coolirisu.

Automatické spuštění přehlídky
Chcete-li aktivovat funkci diashow, klikněte vpravo dole na ikonu projektoru. Pro ovládání teď máte k dispozici obrazovou lištu při spodním okraji. Tam listujte až k obrázku, jímž má reprodukce začít, a klikněte na spouštěcí symbol. Přehlídka se ihned spustí – ovšem všechny ovládací prvky a nabídky zůstanou viditelné. To lze snadno změnit: prostě pohybujte ukazatelem myši ven z oblasti okna, načež Cooliris samočinně všechny ovládací prvky potlačí. Kromě toho je vhodné kliknutím na ikonu vpravo dole předem přepnout na celoobrazovkový režim. I potom stačí pohybovat kurzorem k okraji obrazu, aby nabídky a ovládací prvky zmizely.
Přednastavená rychlá frekvence střídání obrazů se dá přizpůsobit v nastaveních softwaru. Za tím účelem nejprve přejděte na standardní zobrazení 3D stěny a pak klikněte na ikonu ozubeného kola »Settings«. Posuvným regulátorem tam nastavte požadovaný interval mezi obrázky.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání