Menu
CHIP Speedtest

Přidejte do fotografie fotorealistické kapky vody

18.03.2015 16:06 | Pavel Trousil
Přidejte do fotografie fotorealistické kapky vody

Přidat do fotografie efektní kapky vody vám i dodatečně umožní grafický program Photoshop. 

photoshop-nahled

Spusťte ho a otevřete v něm požadovaný snímek. Vytvořte novou vrstvu, kterou pojmenujte například »Kapky«. Z nástrojové lišty si vyberte »Nástroj eliptický výběr« a na snímku vytvořte malou elipsu nebo kruh. Tím determinujete polohu, tvar a velikost kapky vody. Z palety dále vyberte nástroj »Přechod«, a to konkrétně »Lineární přechod« z černé do bílé (třetí varianta lineárních přechodů). Zkontrolujte, zda máte jako barvu popředí vybranou černou a jako barvu pozadí bílou barvu. Potom myší přetáhněte diagonálně nad elipsou. Aby se vliv přechodu na světle projevil, nastavte u vrstvy režim na »Překrýt«. Zbavte se eliptického výběru stiskem kláves [Ctrl+D].

Následně klikněte pravým tlačítkem na vrstvu »Kapky« a z nabídky vyberte »Volby prolnutí«. Zde najdete různé styly, z nichž vyberte styl »Vnitřní stín«. Aby byly kapky skutečně fotorealistické, ještě upravte další nastavení: jako »Režim« prolnutí vyberte »Lineárně ztmavit«, »Krytí« nastavte na cca »30 %«, vypněte volbu »Použít globální světlo« a »Vzdálenost« a »Velikost« nastavte na »10«. Případně upravte i úhel a potvrďte »OK«.

Potom ještě vyberte další »Styl vrstvy«, a to »Vržený stín«. Nastavení je podobné jako u vnitřního stínu, tedy »Režim« na »Lineárně ztmavit«, »Krytí« na cca »45« a »Vzdálenost« a »Velikost« na »5«. A opět nechceme »Použít globální světlo« a »Úhel« nastavte na »120«. Stačí tyto dva stíny, a kapka bude vypadat opticky téměř perfektně. Aby byla úplně perfektní, vytvořte si ještě jednu vrstvu a pomocí nástroje »Štětec« udělejte na kapce bílou tečku, která bude imitovat odlesk světla. Vrstvy si můžete duplikovat a jednoduše udělat na snímku kapek víc a měnit jejich velikost. 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání