Menu
CHIP Speedtest

Přidejte k vybraným snímkům dodatečně GPS souřadnice

27.02.2015 11:42 | Pavel Trousil
Přidejte k vybraným snímkům dodatečně GPS souřadnice

Pomocí programu Picasa, který slouží k třídění a jednoduché úpravě fotografií a který si můžete zdarma stáhnout z internetu, můžete ke svým snímkům dodatečně přidat GPS souřadnice neboli geotagy.

picasa-nahled

Pokud ke snímkům přidáte geotagu, můžete je sledovat i jako body na interaktivní mapě světa. Doporučujeme vám snímky označit co nejdříve, dokud si pamatujete, kde jste je pořídili.

Otevřete program Picasa a zařaďte adresář se svými snímky přes »Soubor | Přidat složku do Picasy«. Následně můžete procházet svými snímky. Klikněte na fotografii, ke které chcete přidat GPS souřadnice, a pomocí červené ikony bodu na mapě vpravo dole zobrazte tzv. panel míst. V pravé části se objeví interaktivní mapa. Na ní nahoře najdete ikonu označenou jako »Přidat nové místo k aktuálně vybraným fotkám«. Zelený bod přesuňte na mapu na místo, kde byla fotografie pořízena. Stejně můžete postupovat s více fotografiemi najednou. Označíte je v přehledu pomocí klávesy »Ctrl« a následně na mapě vyberete místo jejich pořízení. Geotagem se pak označí všechny vybrané snímky. Pro snadnější nalezení místa můžete použít i vyhledávač adres »Hledat adresu«, který je na mapě umístěn dole.

Tip: V nabídce jsou už dnes fotoaparáty, které v sobě mají GPS modul a geotag do snímku uloží automaticky. Není jich ale mnoho a jsou dražší. Tuto funkci však zvládnou prakticky všechny novější smartphony. Pořiďte tedy jeden snímek i smartphonem a z fotografie pak snadno zjistíte, kde jste se pohybovali, a souřadnice můžete použít pro doplnění geotagu do fotografií pořízených vaším fotoaparátem.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání