Menu
CHIP Speedtest

Přímé otevření uložených důvěryhodných Office souborů

17.01.2011 11:54 | Redakce Chip
Při otevírání databanky Accessu, dokumentu Wordu nebo sešitu Excelu deaktivuje Office pro jistotu nejprve řídicí prvky a makra. Pokud však chcete zpracovávat své vlastní dokumenty, je toto opatření zbytečné.

Soubory můžete otevírat přímo i s potenciálními rizikovými funkcemi. Postup popisujeme na příkladu Accessu, funguje však i pro ostatní Office programy. Databankový program má do jisté míry zvláštní postavení: k cíli zde vedou dvě cesty v závislosti na tom, zda používáte starý formát MDB, nebo nový ACCDB/ACCDE.
VYTVOŘENÍ VLASTNÍHO PODPISU: Pokud používáte starý formát MDB, musíte digitálně certifikovat v něm obsažené VBA projekty. Za tím účelem můžete ve svém počítači vytvořit digitální certifikát, a to i bez kontroly vaší identity externím kontrolním místem. Certifikát se ovšem hodí jen pro vaši vlastní potřebu. Otevřete »Start | Všechny programy | Microsoft Office | Nástroje sady Microsoft Office | Digitální certifikát pro projekty v jazyce VBA«. Pod »Název vašeho certifikátu« zadejte své jméno nebo jiné libovolné označení a potvrďte tlačítkem »OK«. Pak otevřete Access a databanku. Klikněte na »Možnosti« a v následném dialogu aktivujte obsahy tak, že zvolíte odpovídající možnost a potvrdíte kliknutím na »OK«.
Následně pomocí [Alt]+[F11] otevřete editor jazyka Visual Basic, v podokně projektů označte příslušný VBA projekt a otevřete »Tools | Digital Signature…« a prostřednictvím »Choose« také další dialog. V něm označte dříve vytvořený digitální podpis a potvrďte tlačítkem »OK«. Zavřete také dialog »Digital Signature« tlačítkem »OK« a editor Visual Basicu pomocí »File | Close and Return to Microsoft Office Access«. Až budete databanku otevírat příště, musíte ještě jednou vyvolat »Nástroje | Centrum zabezpečení«. Dialog  se nyní objeví rozšířen o údaj podpisu a volbu »Důvěřovat všem dokumentům tohoto vydavatele«. Zvolte novou možnost a potvrďte tlačítkem »OK«. Napříště se vaše databanka otevře bez otravného aktivování zablokovaných obsahů.
NOVÉ FORMÁTY: Databanky s příponou »ACCDB« nebo »ACCDE« není nutno signovat. Zde stačí uložit je na důvěryhodné místo paměti. To zřídíte tak, že kliknete na tlačítko Office a otevřete »Možnosti aplikace Access«. Dále zvolte »Centrum zabezpečení | Nastavení Centra zabezpečení | Důvěryhodná umístění | Přidat nové umístění«. V následném dialogu zadejte do pole »Cesta« cestu ke složce, která má sloužit jako důvěryhodné místo. V případě potřeby ještě můžete aktivovat volbu »Podsložky tohoto umístění jsou rovněž důvěryhodné«. Vše potvrďte tlačítkem »OK«.
Upozornění: Jako důvěryhodné umístění nikdy nedefinujte »Dokumenty« nebo »Stažené soubory« se všemi podsložkami. Tím byste hackerům otevřeli dveře dokořán.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání