Menu

Přímý přístup k videím z nabídky Start

01.03.2010 17:49 | Redakce Chip + Přidat komentář
Nabídka Start umožňuje vpravo nahoře přímý přístup k souborům v kategoriích »Dokumenty«, »Obrázky« a »Hudba«. Stejně snadno byste se chtěli dostávat také ke svým videím.

Do pravé části nabídky Start lze další odkaz integrovat prostřednictvím úpravy v systémovém registru. Přesný postup popíšeme dále.

Začlenění vlastního příkazu

Nejprve známým postupem »Start | Spustit«, »regedit« a »OK« otevřete editor registru. V něm pak přejděte na klíč »HKEY_CLASSES_ROOTCLSID{ 2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}«. Nejrychleji se to podaří, když prostřednictvím »Úpravy | Najít« necháte vyhledat první osmici znaků. V dialogu v sekci »Prohledávat« přitom aktivujte volbu »Klíč« a deaktivujte »Hledat pouze celý řetězec«.

Potom dvojitě klikněte na »(Výchozí)«, jako údaj hodnoty zadejte vhodný text, třeba »Videa«, a klikněte na »OK«. Pak prostřednictvím »Úpravy | Nový | Klíč« definujte podklíč »DefaultIcon« a opět v pravé části okna dvojitě klikněte na »(Výchozí)«. Zde jako údaj hodnoty zadejte

%SystemRoot%system32SHELL32.dll,-238

a potvrďte tlačítkem »OK«. Tak bude použita systémová ikona pro videosložku. Můžete zde ale samozřejmě zadat odkaz na libovolný jiný ICO soubor. V tomtéž klíči (myšleno Class-ID) dále navigujte na podklíč »InstanceInitPropertyBag«. Zde prostřednictvím »Úpravy | Nový | Řetězcová hodnota« vytvořte položku »command« a poté ji dvojitým kliknutím otevřete. Její hodnotu nastavte na »Videa«. Stejným způsobem založte novou řetězcovou hodnotu »param1« pro vlastní vyvolání příkazu. Pro náš příklad zadejte »shell:MyVideo« a klikněte na »OK«.

Začlenění dalších složek

V zásadě můžete na tomto místě definovat také volání jiných složek nebo funkcí. Chcete-li mít například možnost rychlého přístupu k datům svých aplikací, použijte »shell:AppData«. Pro vyvolání libovolných složek použijte naproti tomu příkaz »explorer.exe«. Pak založte ještě další řetězcovou hodnotu »param2«, které jako hodnotu přiřadíte cestu k požadované cílové složce, například »C:windows«. Všechny další hodnoty můžete ponechat beze změny.

Zobrazení odkazů

Nakonec ještě musíte povolit zobrazení nadefinovaných odkazů v nabídce Start. Také to zařídíte v systémovém registru. Navigujte tedy na složku »HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced«. V pravé části okna vyhledejte hodnotu DWORD »Start_ShowOEMLink«. Pokud neexistuje, prostřednictvím »Úpravy | Nový« ji nově založte. Na tuto položku dvojitě klikněte a její hodnotu nastavte na »1«. Po kliknutí na »OK« a restartu počítače bude vaše vlastní položka menu zakotvena vpravo v nabídce Start.

Chcete-li experimentovat a hodnotu »Start_ShowOEMLink« v systémovém registru měnit častěji, odpovídající funkci si můžete začlenit do nastavovacího dialogu pro nabídku Start. V editoru registru tedy navigujte na klíč »HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerStartMenuStartPanelShowOEMLink«. V pravé části okna dvojitě klikněte na »NoOEMLinkInstalled«, její hodnotu změňte na »0« a potvrďte tlačítkem »OK«. To umožní zobrazení prvku dialogu ve formě zaškrtávacího políčka. Upravit zde musíte jenom řetězec »Text«. Dvojitě na něj klikněte a přiřaďte mu hodnotu »Videa«. Nyní by tedy v tomto klíči měly být následující hodnoty:

CheckedValue=dword:00000001

DefaultValue=dword:00000001

HkeyRoot=dword:80000001

NoOEMLinkInstalled=dword:00000000

RegPath=SoftwareMicrosoftWindows
CurrentVersionExplorerAdvanced

Text=Videa

Type=checkbox

UncheckedValue=dword:00000000

ValueName=Start_ShowOEMLink

Po uzavření registru klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel a v místní nabídce zvolte příkaz »Vlastnosti«. Na kartě »Nabídka Start« za stejnojmennou volbou klikněte na »Vlastní« a v následném dialogu aktivujte kartu »Upřesnit«. V seznamu »Položky nabídky Start« teď už budete moci zvolit i svou nově založenou položku »Videa«.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení