Menu
CHIP Speedtest

Příprava Blu-ray přehrávače na film Avatar a další tituly

14.03.2011 21:41 | Redakce Chip
Až doposud přehrával váš přehrávač bez problémů všechny Blu-ray disky, které jste si zakoupili, i starší DVD disky z vaší sbírky. Teď jste si ale zakoupili film Avatar a přehrávač odmítl spolupracovat.

Tento tip se hodí pro několik Blu-ray přehrávačů od několika výrobců. Problémy je postihly ve stejnou dobu. Po prozkoumání několika diskusních fór, které se těmto problémům věnují, se zdá, že nejvíce postiženy jsou přehrávače Samsung a LG. Nejprve něco k problému a jeho příčinám. Avatar a některé další nové Blu-ray tituly používají BD+Copy úrovně 5 a některá omezení. Nejde o běžnou ochranu proti kopírování, ale o javovský nástroj, který na pozadí monitoruje všechny vstupy a výstupy přehrávače a všechny aktivity uživatele. Ačkoli ochrana proti kopírování Blu-ray disků byla definována už před více než rokem a půl a je součástí Blu-ray standardu, až do titulu Avatar nikdo nepoužil pro svůj film ochranu proti kopírování tak striktně.
Zatímco někteří výrobci Blu-ray přehrávačů, jako třeba Panasonic nebo Sony, do nich integrovali všechny typy ochran proti kopírování, ostatní vyčkávali, zda je vůbec filmový průmysl začne všechny používat. Výsledkem této politiky čekání je nutnost provést u některých přehrávačů update. Ještě před několika týdny to byl problém, teď už by ale všechny updaty měly být k dispozici a všichni výrobci relevantní update připravili. Nezáleží na tom, jak konkrétně chybové hlášení vypadá a zda se zobrazuje výhradně u filmu Avatar, nebo u některých jiných nových titulů – řešením je update. A mimochodem – ochrana proti kopírování zase nezabrala. Avatar je na internetu ke stažení na různých pirátských serverech v mnoha verzích, a to i v HD a 3D.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání