Menu
CHIP Speedtest

Procházení internetu z hledacího pole nabídky Start

12.10.2010 12:40 | Redakce Chip
Hledací pole nabídky Start usnadňuje obsluhu operačního systému. Několik užitečných příkazů a funkcí v něm však postrádáte, například integrované prohledávání webu.

Pomocí freewaru Start++ můžete nabídku Start rozšířit o konfigurovatelné příkazy, které se navíc dají používat i v příkazovém řádku. Můžete tak zjednodušit různé vyhledávací požadavky nebo snáze realizovat provádění programů vyžadujících oprávnění správce. Nástroj původně vyvinutý pro Vistu funguje také pod Windows 7 a samozřejmě jsme jej přibalili i na Chip DVD. Chcete-li si jej nainstalovat, vždy dvojitě klikněte na MSI soubor a řiďte se dalšími pokyny. Nástroj se integruje do systému a standardně zůstane aktivní na pozadí. Okno programu je rozčleněno na několik karet. Pod »Command startlets« najdete předdefinované příkazy sloužící k vyvolání určitých programů nebo webových vyhledávacích služeb. Z Unixu známý příkaz »sudo« je praktický, potřebujete-li rychle spustit libovolný program s vyšším oprávněním. Kromě toho je možné nadefinovat vlastní zkratky, jimiž mohou být později vyvolávány programy jako Thunderbird. Do pole »Shortcut« napište například »tb« a do pole »Command« vyvolávací příkaz včetně cesty. Pak ještě pod »Name« určete označení příkazu, zde tedy »Thunderbird«. Také administrativní příkazový řádek lze snadno realizovat například zkratkou »cmdx«. Kromě vyvolání »cmd.exe« musíte ovšem ještě aktivovat volbu »Run elevated«.
Další karta, »Search startlets«, definuje komplexnější příkazy pro lokální vyhledávací úlohy, které se realizují prostřednictvím skriptů. Nakonec pak ještě na kartě »Start gadgets« najdete speciální příkazy, které provádějí jednoduché webové dotazy přímo v nabídce Start. Poté například postačí zadat v nabídce Start

w

a hned vám Windows v nabídce Start začnou vypisovat nálezy Wikipedie k zadanému pojmu. Stiskem [Enter] potom otevřete příslušnou stránku Wikipedie ve standardním prohlížeči.
Standardní propojení k anglickojazyčným vyhledávacím stránkám můžete pro české poskytovatele vyhledávání upravit. Za tím účelem označte příslušný řádek na kartě »Start gadgets«. Vpravo v dialogu musí být pod Events zadán řádek »OnSubmit«. Tento odkaz změňte na požadovanou webovou stránku. Rovněž je důležité předání hledacího parametru. Kromě toho si můžete předdefinované „startlety“ a „gadgety“ stáhnout. Jejich výběr najdete na stránce http://brandontools.com/files/5/default.aspx.
Upozornění: Existuje také experimentální, pro Windows 7 optimalizovaná varianta programu. Stáhnout si ji můžete z adresy http://brandontools.com/files/folders/sppdevbuilds/default.aspx.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání