Menu
CHIP Speedtest

Profesionální vysušení utopeného mobilního telefonu

11.11.2011 15:03 | Redakce Chip
Možná se vám už stalo, že jste „utopili“ mobilní telefon. Pokud ano, určitě jste se snažili jej zachránit. Záchrana nemusí být vždy možná, každopádně se však vyplatí vědět, jak v takovém případě postupovat a co dělat.

Voda je největším nepřítelem elektronických zařízení a pronikne-li do jejich útrob, může způsobit zkrat elektronických částí. První a nejdůležitější rada tedy zní: neexperimentujte, nepokoušejte se mobil vypínat a zapínat, vůbec jej nepoužívejte a ze všeho nejdřív vyndejte baterii. Bez baterie nemůže dojít k jeho zkratu. Telefon se nemusíte bát rozebrat, protože po pádu do vody vám stejně záruční opravu nikdo neuzná. V naprosté většině mobilních telefonů se totiž nacházejí kontrolní prvky, které servisním mechanikům bezpečně prozradí přítomnost vody v zařízení. Jelikož jste se telefon rozhodli zachránit sami, nemusí vám vadit ani to, že pokud by indikátory přítomnosti vlhkosti a vody v mobilním telefonu nevykazovaly „utopení“ telefonu, po vašem zásahu a následné lázni v roztoku izopropanolu se stejně zbarví tak, že vás v servisu odkážou na nezáruční opravu. V mobilním telefonu se takových indikátorů vlhkosti nachází několik, takže servisní technici dokážou poměrně přesně poznat, zda telefon navlhl přirozenou cestou, nebo zda spadl do vody celý. V každém případě co nejdříve vyndejte baterii a telefon rozmontujte. U některých smartphonů to může být složité, ale může vám poradit internet. Na serveru YouTube se nachází návody na rozmontování téměř všech používaných zařízení, stačí do něj zadat správný dotaz, tedy název vašeho telefonu a anglické slovíčko „disassembly“. Po demontáži se pokuste odpojit reproduktor (většinou je připojen drobným kabelem) a displej. Ideálně odpojte od základní desky telefonu všechny komponenty, které odpojit lze. Jakmile vyjmete základní desku telefonu, ponořte ji na jeden den do nádoby s izopropanolem (lze jej levně koupit ve většině drogerií). Izopropanol dokonale odstraní molekuly vody z desky telefonu a zabrání její korozi. Základní desku v izopropanolu pečlivě vymáchejte, aby se dostal do všech míst, kde byla předtím voda. Druhý den desku vyjměte a vysušte ji. Kryt mobilního telefonu nečistěte alkoholem, který by mohl poškodit jeho povrch. Kontakt s alkoholem může způsobit nejen poničení krytu, ale i displeje. Po vyjmutí z izopropanolu desku nechte vyschnout na suchém a teplém místě tak, aby se zbytky izopropanolu vypařily. Pozor, desku nechte vysušit na teplém místě, ale rozhodně ji nedávejte na topení ani ji nesušte fénem. Nejlepší je nechat ji při pokojové teplotě „odstát“ ještě jeden den. Poté telefon zase sešroubujte, vložte do něj baterii a zapněte jej. V ideálním případě nastartuje a bude pracovat jako dříve.
Praktická rada: Než ponoříte základní desku mobilního telefonu do izopropanolu, můžete v něm rozpustit pár kousků kalafuny, která zajistí lepší ochranu proti budoucí korozi zařízení.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání