Menu
CHIP Speedtest

Protokolování změn systémového registru

16.09.2010 07:46 | Redakce Chip
Změny v systémovém registru mají často nechtěné následky. Zvláště zákeřné jsou ty, které se projeví až po několik dnech či týdnech. Do té doby je provedená změna často už zapomenuta.

Pokud změny protokolujete, můžete operační systém později také obnovit. Pod Windows XP otevřete »Start | Spustit« a do vstupního pole zadejte »regedit.exe«. Po potvrzení tlačítkem »OK« se otevře Editor registru.
Ve verzích Windows Vista a Windows 7 klikněte na »Start« a příkaz »regedit.exe« zadejte přímo do pole »Spustit hledání«, případně »Prohledat programy a soubory«. Bez potvrzování ukážou Windows ihned výsledek hledání v nabídce Start. Pak v sekci »Programy« pravým tlačítkem myši klikněte na položku »regedit.exe« a zvolte kontextový příkaz »Spustit jako správce«. Pokud pracujete bez oprávnění správce, vyžádají si Windows ještě vložení hesla správce.
Pomocí »Soubor | Exportovat« nyní registr exportujte. Jako název souboru zadejte například »orig.reg« a jako typ položku »Registrační soubory (*.reg)«. Přitom se jedná o čisté textové soubory. Poněvadž chcete exportovat celý registr, aktivujte ještě volbu »Celý obsah«. Export spustíte tlačítkem »Uložit«.
Nyní proveďte zamýšlené změny v registru. Potom vytvořte, jak bylo popsáno výše, nový export a uložte jej například jako »novy.reg«. Editor registru nyní můžete prostřednictvím »Soubor | Konec« zavřít.
Postupem »Start | Všechny programy | Příslušenství« otevřete »Příkazový řádek« Windows. Příkazem »cd« navigujte do složky obsahující oba exportované REG soubory. Pak zadejte příkaz

fc /u orig.reg novy.reg > zmeny.txt

jímž zdokumentujete provedené změny. Systémový nástroj »fc« (file compare) porovná oba soubory a zjištěné rozdíly zapíše do textového souboru »zmeny.txt«. Volba »/u« určuje jako datový typ »Unicode«. Tím je zajištěno, že tyto informace bude možné otevřít v různých systémech. Vedle vašich vlastních zásahů protokoluje nástroj také současně provedené změny operačním systémem. Při častějších změnách je vhodné vytvořit si dávkový soubor, který obsahuje výše uvedený příkaz, a umístit jej na plochu. Pak postačí dvojité kliknutí na zachování variací.
Upozornění: Pamatujte, že postup automaticky nerozlišuje mezi několika po sobě provedenými instalacemi. Proto byste měli popsaný postup úplně provést pro každou jednotlivou instalaci.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání