Menu
CHIP Speedtest

Pružné zvětšení oblasti obrazovky lupou

19.03.2010 09:53 | Redakce Chip
Obrazovkovou lupu mají Windows ve svém příslušenství. Ta však zvětšený úsek ukazuje jen pevně při horním okraji, takže se jeho vztah k poloze kurzoru těžko sleduje. Hledáte proto alternativu, která by se chovala stejně jako obyčejná lupa.

Freewarový Magical Glass řeší tuto úlohu lépe. Zvětšený výřez se nachází přímo na pozici kurzoru a s ním se i pohybuje. Nástroj navíc umožňuje flexibilní nastavení pro přizpůsobení lupy momentální situaci. Magical Glass si můžete zdarma stáhnout z adresy http://freestone group.com/magg.htm.

Nainstalujete jej spuštěním programu »MagicalGlassSetup.exe«. V instalačním dialogu deaktivujte volbu »Automatic start«, aby Windows nezaváděla lupu samočinně při každém zavedení. 


Po spuštění programu je lupa k dispozici v oznamovací oblasti hlavního panelu. Ovládání nástroje obstarávají klávesové kombinace. Před prvním použitím byste si ještě měli přizpůsobit několik nastavení. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu programu a zvolte »Settings«. V úseku »Magnifier size« určete velikost a sílu lupy. K tomu slouží několik předdefinovaných pravoúhelníkových formátů, oba rozměry ale také můžete stanovit sami. Nastavení »Zoom« určuje zvětšení lupy. Vlevo vidíte definované klávesové kombinace, které je zde možné i změnit. 


Lupa se standardně zapíná nebo vypíná kombinací [Ctrl]+[Alt]+[Q]. Pak můžete lupou pohybovat po obrazovce myší. Klávesové kombinace s blokem numerických kláves usnadňují rychlé přizpůsobení funkcí lupy. Například pomocí [Ctrl]+[Alt]+[8] a [Ctrl]+[Alt]+[2] lze regulovat zvětšení po krocích až po mikroskopický efekt.
Kromě toho můžete prostřednictvím »Settings« aktivovat také »Follow input focus«. Tak docílíte podobného chování jako u lupy integrované ve Windows. Stále pak vidíte zvětšené okolí kurzoru, pohybem myši však můžete oblast lupy libovolně posouvat.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání