Menu
CHIP Speedtest

Realizace proměnného pozadí plochy palubními prostředky

30.06.2011 10:53 | Redakce Chip
Pro zábavnější práci s plochou Windows by se měly častěji střídat obrázky na pozadí. Dosud jste k tomu používali externí nástroj, ale u Windows 7 doufáte v podporu operačním systémem.

Nemýlíte se – pravým tlačítkem myši klikněte na volné místo plochy a v místní nabídce zvolte příkaz »Přizpůsobit«. V následném dialogu klikněte dole na odkaz »Pozadí plochy«. Nyní si můžete vybrat pozadí kliknutím na jeden z nabízených obrázků. Poté pro svou budoucí „diashow“ zvolte další obrázek. Jakmile se nad tímto obrázkem ocitne ukazatel myši, objeví se v levém horním rohu malý prázdný rámeček. V něm dejte zaškrtnutím najevo, že obrázek má být do posloupnosti zařazen. Tímto způsobem můžete přidávat i další obrázky. Rychleji to půjde, jestliže podržíte stisknutou klávesu [Ctrl] a postupně kliknete na všechny zvolené obrázky nebo prostě aktivujete »Vybrat vše«.
Zvolíte-li více než jeden obrázek, Windows aktivují řídicí prvky pod »Změnit obrázek v intervalu«. V tomto rozevíracím poli zvolte časový interval mezi »10 sekund« a »1 den«, po jehož uplynutí mají Windows pozadí změnit. Chcete-li, aby se obrázky střídaly v náhodném pořadí, aktivujte volbu »Náhodně«. V rozevíracím poli »Pozice obrázku« určete, jak mají být vaše obrázky na pozadí umístěny. Windows zde například mohou obraz při dodržení poměru stran zvětšit tak, aby zaplnil celou plochu (volba „Vyplnit“). Přitom ovšem může být (v závislosti na formátu) u některého z okrajů něco oříznuto. Volba »Roztáhnout« naproti tomu nemá valný smysl, poněvadž Windows pak obrázek roztáhnou na rozměry plochy, čímž jej nehezky zkreslí.
Mimochodem, Windows v popsaném dialogu nejprve prezentují obrázky pro pozadí z různých standardních složek. Nejspíš však budete chtít používat obrázky vlastní. Ty proto shromážděte v určité složce, potom ve výběrovém dialogu klikněte na »Procházet…« a v následném okně navigujte na příslušnou složku.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání