Menu
CHIP Speedtest

Řešení častého zamrzání operačního systému

03.04.2015 10:33 | Karel Kovar
Řešení častého zamrzání operačního systému

Ani zimní ochlazení není důvodem pro častější zamrzání Windows. Příčin tohoto problému může být celá řada – od softwarových po hardwarové. Jak odhalit skutečnou příčinu?

U softwaru to mohou být nekorektní a nestabilní programy. To lze zjistit, pokud dochází k zatuhnutí počítače v konkrétních případech a pouze při spuštění určitých programů. Problémy mohou také způsobit zbytky starého softwaru nebo ovladačů. S tímto problémem vám může pomoci bezplatný software CCleaner, který vyčistí disk snadno a rychle.

Mnohem hůře odhalitelné mohou být hardwarové problémy, které se mohou projevit kdykoliv a jejichž detekce není zrovna snadná. V některých případech (například u pevného disku) ale detekce možná je.

Nejprve spusťte příkazový řádek Windows s administrátorskými právy: v nabídce Start zadejte do vyhledávacího políčka »cmd«, poté ve výsledcích vyhledávání klikněte pravým tlačítkem na »cmd.exe« a z kontextové nabídky zvolte »Spustit jako správce«. V příkazovém řádku poté zadejte příkaz »chkdsk«. Ten by měl odhalit, zda nejsou na disku chyby či jiné problémy. Pokud žádné řešení není úspěšné, mohou zkušenější uživatelé ještě zkontrolovat hardware – zda nejsou kabely uvolněné nebo zda není nějaká komponenta fyzicky poškozena.

Tip: Jednou z možných příčin problémů může být i nedostatek místa na systémovém disku. Pokud je hodnota volného místa nižší než 5 GB, je nejvyšší čas uvolnit na disku další prostor, například smazáním složek »temp« nebo odinstalováním nepotřebných programů.

2014-04-trik3-nahled

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání