Menu
CHIP Speedtest

Reset hesla do BIOS

24.11.2010 12:37 | Redakce Chip
Reset zaheslovaného BIOS notebooku Acer: Dost často se stává, že uživatelé zapomenou heslo, zvláště když ho delší dobu nepoužívají.

Pak ale může dojít například k tomu, že je kvůli poruše potřeba změnit nastavení BIOS (například kvůli změně pořadí bootování) se zaheslovaným přístupem. Do testlabu se nám dostal starší notebook Acer TravelMate 290, na němž chtěl majitel provést obnovení operačního systému do původního, továrního nastavení. K tomuto notebooku se dodávala sada CD určených k recovery (tedy obnově) operačního systému, ale obnovu je nutné provést nabootováním jednoho ze záchranných optických disků.
Problém byl v tom, že notebook měl zaheslovaný BIOS a majitel heslo zapomněl, protože ho delší dobu nepoužil. U Aceru TM290 není možné nastavit bootování z CD mechaniky jinde než právě v BIOS – obvyklý postup, tedy stisk klávesy F8 pro vstup do bootovací nabídky, zde ještě nefunguje (novější notebooky už tuto volbu mají).
Museli jsme tedy provést reset zaheslovaného BIOS, abychom ho uvedli do původního stavu. V manuálu výrobce uvádí, že v tomto případě musí uživatel navštívit servisní středisko – reset systému BIOS je však velmi snadný a lze jej klidně udělat i doma, a to během několika sekund. Začnete tím, že z bezpečnostních důvodů odpojíte notebook od napájení a vyndáte baterii. Pak stačí otevřít na spodní straně notebooku dvířka chránící prostor pro paměťové moduly a tyto moduly vyndat. Na desce pod moduly se nachází malý bod, který je označen znakem J1. Drobný konektor zkratujete šroubovákem, a je hotovo. Poté stačí opět instalovat paměťové moduly, zašroubovat dvířka, připojit baterii, a přístup do BIOS je zase volný. Podobný postup lze použít i u některých jiných typů notebooků. Postup často najdete na internetu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání