Menu
CHIP Speedtest

Reverzní kroužek jako levná alternativa k makroobjektivu

03.05.2015 14:16 | Pavel Trousil
Reverzní kroužek jako levná alternativa k makroobjektivu

S klasickým zoom objektivem nebo širokoúhlým objektivem pořídíte pěkný mikrosnímek jen obtížně. Abyste nemuseli kupovat speciální makroobjektiv, využijte tzv. reverzní kroužek a objektiv připojte k tělu fotoaparátu obráceně.

revezni-krouzek-nahled

Jde o levnou záležitost, protože je to jen kovová redukce z jedné strany s úchytem na bajonet těla, z druhé strany se závitem. Čím menší je ohnisková vzdálenost objektivu, tím lepší je zvětšovací efekt. Protože při použití této metody neuvidíte v hledáčku nic a nefunguje ani automatické zaostřování, budete muset nastavit zaostření na vzdálenost od objektu sami ručně. Chce to samozřejmě trochu zkušeností.

Zakoupíte-li si speciální reverzní adaptér, budete mít sklo objektivu chráněné, objektiv můžete k fotoaparátu přidělat, a navíc adaptér umožňuje přenos informací mezi tělem a objektivem, takže můžete nastavit clonu. Počítejte při fotografování s tím, že budete potřebovat mnohem více světla, takže fotografovaný objekt budete muset řádně nasvítit. Důvodem je menší otvor na zadní straně objektivu. Alternativně můžete pro nasvícení použít i blesk, ale dejte pozor na to, aby na snímku nebyly ošklivé stíny. Při nasazování objektivu na adaptér buďte opatrní, abyste nepoškodili citlivý závit filtru. Instalace i použití budou samozřejmě vyžadovat trochu cviku.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání