Menu
CHIP Speedtest

Rodinný režim pro pevný disk

25.07.2015 15:10 | Karel Kovar
Rodinný režim pro pevný disk

Pokud máte doma počítač, který používá více lidí, je užitečné nastavit pravidla pro jeho použití.  Je například vhodné, aby si jednotliví uživatelé vymezili prostor pro vlastní data...

Zabráníte tak například tomu, aby vám někdo smazal důležitá data nebo zaplnil volné místo hrami a filmy. Pravda sice je, že ve starých Windows XP byly uživatelské účty prakticky nepoužitelné, od Windows Vista lze ale selektivní přístup k systému pomocí uživatelských účtů využít i v praxi. Pokud ke každému účtu navíc přiřadíte určité místo na disku, může i rodinný počítač fungovat bez větších obtíží.

Postup je snadný a jediné, co je pro tuto operaci nutné, jsou práva administrátora. Nejprve spusťte Průzkumníka Windows. Poté rozbalte položku „Počítač“ a klikněte pravým tlačítkem na disk, který budete chtít „rozdělit“ pro rodinné účely. V kontextové nabídce, která se objeví, zvolte možnost »Vlastnosti« a v okně pak přejděte na kartu „Kvóta“.

V tomto okně nejprve aktivujte položku „Povolit správu přidělování kvót“ a poté přidejte zatržítko i k příkazu „Odepřít místo na disku uživatelům překračujícím maximální kvótu“. Poté už jen určete místo pro zvoleného uživatele a vše potvrďte kliknutím na »Použít«. V sekci „Přidělené kvóty“ si můžete přehledně prohlédnout, kolik má který uživatel přiděleno místa na disku. 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání