Menu
CHIP Speedtest

Rozpoznání zkrácených internetových adres

22.07.2010 12:21 | Redakce Chip
Pro jednoduché předávání někdy značně obskurních odkazů (jako u Microsoftu) se etablovaly různé služby, které generují krátké URL. Při volání takového odkazu ale chcete vědět, co se za ním skutečně skrývá, abyste neskončili v osidlech nebezpečných nebo falešných webových stránek.

Bezplatné a toho času ještě experimentální rozšíření DeTiny URL Expander (ke stažení na https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/13140) vám předem prozradí, která internetová adresa se za zkráceným odkazem skrývá. Otevřete XPI soubor v browseru a instalaci potvrďte tlačítkem »Instalovat«. Pak Firefox restartujte kliknutím na nabídnuté tlačítko.
Další nastavení nejsou zapotřebí. Pro četné služby a poskytovatele zkrácených URL zobrazí nástroj v browseru vlastní cíl odkazu jako „tooltip“, jakmile na takový speciální odkaz nastavíte ukazatel myši. K tomu je vám nabídnut »Trust Rating« jako míra důvěryhodnosti cílové stránky. Doplněk je zvláště užitečný u textů z „mikrobloggingové“ služby Twitter, neboť tam se kvůli omezenému počtu znaků zkrácené URL často vyskytují.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání