Menu
CHIP Speedtest

Rozšíření poštovního programu o kalendářní funkci Lightning

23.08.2010 10:25 | Redakce Chip
Konečně! Bezplatný e-mailový program Thunderbird je k dispozici ve verzi 3 a podporuje panely. Bohužel teď není kompatibilní s nástrojem Lightning – integrace tohoto praktického rozšíření kalendáře není nadále možná.

Existuje neoficiální „nightly build“ verze  doplňku Lightning, která s aktuálním poštovním klientem spolupracuje. Záruku stabilního chování doplňku sice nemáte, nicméně při našich testech jsme žádné problémy nezjistili. Platí to i pro 64bitové operační systémy a Windows 7. Předběžná verze nabízí pod Thunderbirdem 3 stejný rozsah funkcí, jaký poskytuje oficiální verze pod Thunderbirdem 2.

INSTALACE DOPLŇKU: Z adresy www.mozilla.org/projects/calendar/lightning/ si stáhněte testovací verzi Lightning. Klikněte tam na odkaz »Windows« a XPI soubor uložte na pevný disk. V Thunderbirdu otevřete »Nástroje | Správce doplňků« a na kartě »Rozšíření« klikněte na »Instalovat…«. V následném dialogu přejděte na místo na disku, kde máte uložený doplněk, a zvolte »Instalovat«. Po restartu Thunderbirdu bude kalendář připraven k poujžití.
POUŽITÍ LIGHTNINGU: Pro otevření klikněte v liště panelů zcela vpravo na ikonu kalendáře. Lightning se pak spustí ve vlastním panelu. Přednastavený standardní kalendář »Privat« můžete přejmenovat třeba na »Obchodní« tak, že na něj kliknete pravým tlačítkem myši a zvolíte »Vlastnosti«. Pomocí tlačítek se šipkami se můžete pohybovat v denních, týdenních nebo měsíčních zobrazeních. Kliknutí na »Today« vás vždy vrátí na aktuální den. Praktická „vychytávka“: Kliknete-li ve stavovém řádku vpravo dole na »Today panel«, otevře se sloupec, který permanentně zobrazuje příští nevyřízené termíny.
SLADĚNÍ S KALENDÁŘEM GOOGLE: Pokud své termíny spravujete on-line kalendářem Googlu, můžete je přímo synchronizovat s Lightningem a zobrazit. Za tím účelem si stáhněte z výše uvedené webové stránky program GData Provider v nyní aktuální verzi 0.6b2pre. Zapojení do Thunderbirdu probíhá přesně tak, jak bylo popsáno výše. Po restartu otevřete kalendářní zobrazení v Thunderbirdu, pravým tlačítkem myši klikněte na volné místo vlevo pod existujícími kalendáři a zvolte »New calendar«. V následném dialogu zvolte možnost »On the Network«, v dalším pak »Google Calendar«. Nyní přejděte do browseru a otevřete v něm svůj kalendář Googlu. Vlevo klikněte na »Settings« a potom vpravo na kalendář, který chcete importovat. Vedle adresy kalendáře klikněte na tlačítko »XML« a zkopírujte si do schránky webovou adresu z právě zobrazeného dialogu (copy link location). Tu pak vložte v dosud otevřeném dialogu Thunderbirdu vedle »Location«. Po kliknutí na »Next« zadejte jméno uživatele a heslo, určete ještě název a barvu pro nový kalendář a klikněte na »Finish«. Lightning bude od této chvíle obousměrně komunikovat s kalendářem Googlu. Ať nyní zadáte termíny v kterékoli z obou aplikací, budou samočinně synchronizovány.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání