Menu
CHIP Speedtest

Rozšíření Windows o praktické poznámkové lístky

27.05.2011 07:45 | Redakce Chip
Windows 7 mají ve výbavě praktický nástroj, jímž se rychle dají na plochu „nalepovat“ známé žluté lístky s poznámkami: Sticky Notes. Na starších počítačích s Windows XP a Vistou však takový šikovný prostředek postrádáte.

Obohaťte starší verze Windows freewarovým nástrojem »Stickies«.

INSTALACE NÁSTROJE: V Průzkumníku otevřete zvolenou složku a pak dvojitě klikněte na položku »stickies_setup_7.0b.exe«. Řiďte se pokyny programu a instalaci ukončete tlačítkem »Finish«. Nástroj funguje pod Windows 98, 98SE, ME, 2000, XP, Vista a 7. S verzemi před Windows 2000 však pracuje jen s omezeným rozsahem funkcí.
ZALOŽENÍ POZNÁMKY: Po spuštění digitálního „bločku nálepek“ se v oznamovací oblasti na pravé straně hlavního panelu objeví nová ikona. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši, aby se otevřela nabídka se všemi dostupnými příkazy. Nový lístek vytvoříte příkazem »New Sticky«. Objeví se digitální „nálepka“ a až na další zůstane ležet na ploše. Kurzor bude připraven přímo v lístku, takže na něj můžete rovnou napsat poznámku. Chcete-li ji ještě zformátovat, označte příslušný úsek textu a klikněte na něj pravým tlačítkem myši. V nyní zobrazené kontextové nabídce můžete mimo jiné změnit druh písma (»Font«), jeho velikost (»Size«) a zarovnání (»Paragraph«). 


VYUŽITÍ ROZŠÍŘENÉHO REŽIMU: Nástroj poskytuje více funkcí než ve Windows 7 obsažený Sticky Notes. Přístup k poznámce získáte po kliknutí pravým tlačítkem myši na titulní lištu lístku. Příkazem »Set Title« určíte nadpis poznámky. Nastavením »Rolled Up« se vlastní poznámka skryje, takže na ploše bude zabírat místo jenom titulní lišta. Opačně působí příkaz »Unrolled«. Volbou »Sleep« můžete nechat poznámku na určitou dobu zmizet a »Alarm« vám po uplynutí jisté doby či v určitém čase může poznámku připomenout. Jakmile poznámka přestane být relevantní, klikněte na křížek v pravé části její titulní lišty. V kontextové nabídce ikony v oznamovací oblasti můžete příkazem »Manage Stickies« otevřít malou aplikaci, která v jednoduché struktuře složek umožní přístup ke všem viditelným, skrytým, aktivním a zavřeným poznámkám.
Upozornění: K dispozici je i česká verze – český dll soubor, který najdete na webu výrobců, nahrajte do složky s programem (například c:Program Filesstickies)a program restartujte.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání