Menu
CHIP Speedtest

Rychlá a levná digitalizace starších snímků bez použití skeneru s nástavcem pro snímání transparentních předloh (UTA).

13.12.2011 11:08 | Redakce Chip
Na půdě jste našli několik starých snímků, které byste rádi zařadili do svého digitálního alba. Nemáte ale skener s nástavcem pro skenování diapozitivů a využít služeb specializovaných firem se vám zdá kvůli několika snímkům zdlouhavé a drahé.

Pro digitalizaci diapozitivů můžete použít svůj digitální fotoaparát. Budete ale potřebovat pokud možno co nejvíce zatemněnou místnost, promítačku diapozitivů a co nejkvalitnější promítací plochu (hlavně rovnou plochu). Diapozitivy promítejte na plochu se šířkou asi 75–100 cm. Na digitálním fotoaparátu nastavte clonu na 5,6 nebo 8. Abyste zabránili chybám v perspektivě, nastavte digitální fotoaparát kolmo k projekční ploše. Nejlépe uděláte, když použijete stativ. Fotografie by měly být co nejostřejší – abyste toho dosáhli, měli byste použít samospoušť nebo dálkový ovladač spouště.
Snímky průměrné kvality získáte i tak, pokud si pořídíte prohlížečku diapozitivů s matným sklem s osvětlením zezadu. Pak je důležité, aby měl digitální fotoaparát funkci makro, protože projekční plocha prohlížeček bývá malá. V závislosti na objektivu je pak vzdálenost od projekční plochy jen asi 10–25 cm. Bez ohledu na to, kterou metodu zobrazení použijete, budete při fotografování muset trochu experimentovat s nastavením vyvážení bílé. Ve většině případů budete muset nastavit umělé osvětlení – teprve potom získáte odpovídající barvy, které se budou shodovat s originálem. Přestože výsledná fotografie není zcela srovnatelná s originálem, do digitálního alba by vám měla stačit. Kromě toho je fotografování mnohem rychlejší než skenování diapozitivů speciálním skenerem.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání