Menu
CHIP Speedtest

Rychlé nalezení a odstranění duplikátů souborů

13.01.2011 10:45 | Redakce Chip
Každých pár měsíců to přijde: pevný disk přetéká daty. Určitě jsou zase některé soubory uloženy dvojmo – jenomže které a kde?

Freewarové vyklízecí komando AllDup vám pomůže při pátrání po zdvojených souborech. Podle výrobce běží program pod Windows 2000, XP, Vista a 7.
INSTALACE NÁSTROJE: Nástroj si můžete stáhnout přímo webu autora, kde najdete i „portable“ verzi. Komprimovaný soubor »alldup.zip« uložte do libovolného adresáře a rozbalte jej. Pro jeho nainstalování dvojitě klikněte v Průzkumníku na »alldup.exe« a dál se řiďte pokyny průvodce. Podle aktuálního uživatelského účtu možná budete tuto akci muset autorizovat volbou uživatelského účtu s oprávněním správce a zadáním platného hesla.
URČENÍ HLEDACÍCH KRITÉRIÍ: Po instalaci spusťte program postupem »Start | Všechny programy | AllDup | AllDup«. Klikněte na »Compare method«, kde zaškrtnutím stanovíte kritéria pro rozpoznání duplikovaného souboru. Aktivovat byste měli minimálně položky »Name«, »Extension« a »Size«, čímž identifikujete stejné soubory. Další jistotu přinese porovnání obsahů souborů bajt po bajtu (»Content«). Kromě toho můžete do porovnávání také zahrnout datum vzniku a poslední změny i atributy souborů.
URČENÍ HLEDACÍCH MÍST: Nyní klikněte na »Folder filter« a stanovte adresáře, v nichž má AllDup dublety hledat. Za tím účelem ve sloupci tabulky »Source folder« označte požadované disky. Má-li nástroj zahrnout do průzkumu i podřízené složky adresáře, aktivujte navíc volbu ve sloupci »Process subfolders«.
Jako »Adresáře« AllDup standardně nabízí všechny existující jednotky. Pomocí »Add« však můžete libovolné složky doplnit, abyste tak hledání duplikátů omezili na částečné oblasti své adresářové struktury.
Nyní můžete kliknout na »Start search«. Výsledek vám AllDup předá v podobě přehledného seznamu s názvy souborů, pro něž rozpoznal možné duplikáty. Klikněte na malý znak plus před názvem, čímž zjistíte cesty k rozpoznaným souborům a další informace.
ODSTRANĚNÍ SOUBORŮ: Pro výmaz souboru označte jeho cestu a stiskněte klávesu [Del]. Tuto akci si nástroj nechá ještě jednou potvrdit. Alternativně také můžete kliknout na položku pravým tlačítkem myši. Kontextové menu pak nabídne ještě další možnosti. Nejzajímavější je příkaz »Add file to filter«. Tento příkaz použijte, jestliže AllDup identifikuje soubory jako duplikáty, ačkoliv to žádné duplikáty nejsou. To se často stává u konfiguračních souborů jako ».picasa.ini«. Jestliže tento soubor přidáte k souborovému filtru, nástroj jej bude při každém budoucím běhu ignorovat. Jako doplněk existuje i možnost soubory otevřít a prohlížet jejich vlastnosti.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání